AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Görüntüleme Sayısı

Hakkımda

Özgeçmişim


Bu blog/websitesini ben (Engin Arık) hazırlıyorum. Her yazının altında da "Yazan" olaran ismim belirtilmiş durumda. Dolayısıyla buradaki yazıları/dosyaları referans/atıf/bağlantı/link vermeden (kaynak göstermeden) başka bir yerde kullanmayınız.©Engin Arık


Türkiye'de önemli olduğu için baştan yazayım, unvanım Doç. Dr.


Doktora derecemi ABD'de Purdue Üniversitesi Disiplinlerarası Dilbilim'de (Purdue fellowshipleri ile) 2009 yılında, master derecemi Amsterdam Üniversitesi Dilbilim'de (İşaret Dilbilimi altalanı) 2003 yılında ve Lisans derecemi Koç Üniversitesi Psikoloji'de (üstün başarı bursu) 2001 yılında aldım. İlgi alanlarım dilbilim, psikoloji ve bilişsel bilimler arasındadır. 2013-2014 yılında da Purdue Üniversitesi'nde post-doc/misafir bilim insanı olarak bulundum. Doçentim. Şu an Purdue'da ders veriyorum ve West Lafayette, IN'da yaşıyorum.

İlgi alanlarım arasında

 • Uzam-zaman-dil-biliş (tipolojik ve çoklu iletişim işlemeleri bakış açılarıyla) 
 • Temel dilbilim araştırmaları 
 • Uygulamalı dilbilim 
 • Yükseköğretim 
 • Sosyal ve insani bilim dallarının bibliyometrik analizleri 
 • Kavramsallaştırma (ile ilgili şeyler) 


Kitaplarım:

 • "A crosslinguistic study of the language of space: Sign and spoken languages" (2010) başlıklı ve dünya çapında 740'dan fazla kütüphanede. Türkiye'de 40 civarında üniversite kütüphanesinin bu kitaba erişime var. Bu kitabın yazarıyım. 
 • "Current directions in Turkish Sign Language research" (2013) başlıklı ve dünya çapında 430'dan fazla kütüphanede. Bu 11 makale içeren kitabın tek editörüyüm. 
 • "New research into applied linguistics and language learning" (2013) başlıklı 11 makale içeren kitabın tek editörüyüm. Milli Kütüphanece kataloglanmıştır. 
 • "New research into language teaching, learning and assessment" (2015) başlıklı 12 makale içeren kitabın tek editörüyüm. 
 • Ellerle Konuşmak: Türk İşaret Dili Çalışmaları (2016) başlıklı 21 makale içeren kitabın tek editörüyüm. Bu kitap Harvard, Princeton, New York, Chicago ve Columbia Üniversite kütüphanelerinde ve Library of Congress'te mevcuttur. Milli Kütüphanece kataloglanmıştır. 
 • "Türk İşaret Dili Dilbilgisi Kitabı" (2015). Hasan Dikyuva ve Bahtiyar Makaroğlu ile yazdığımız bu kitap Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekli olup bu konuda yazılan ilk ve resmi bir kitap olup ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Kitap Türkiye'de 50 kadar üniversite kütüphanesinde erişime açık olup aynı zamanda Harvard Üniversitesi kütüphanesinde de yer almaktadır. 
 • "Turkish Sign Language Grammar" (2017). Hasan Dikyuva ve Bahtiyar Makaroğlu ile yazdığımız bu kitap Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destekli olup bu konuda yazılan ilk ve resmi kitabın geliştirilmiş İngilizce baskısıdır. 
Şimdiye kadar 80 civarı akademik yayın (kitap, kitap bölümü, dergi makalesi, kitap incelemesi) yaptım. 

Şimdiye kadar verdiğim dersler:

Araştırma Yöntemleri ve İstatistik III, Araştırma Yöntemleri
Psikolojide Ölçme ve Değerlendirme
Veri Analizi
Psikolojiye Giriş I, II
Bilimsel Rapor Yazma
Psikodilbilim / Dil psikolojisi
Dil ve Düşünce Gelişimi ve Bozuklukları
Psikolojide Sistemler / Psikoloji Tarihi
Dil ve Düşünce Bozuklukları Sinirbilimi
Çocuk Dili / Dil Gelişimi
Dilbilime Giriş
Karşılaştırmalı Dil Analizi
Metin Üretimi ve Analizi
Farkındalık ve Pozitif Psikoloji

Şu an kadar hakemlik/panelistlik/raportörlük yaptığım projeler arasında NSF, COST, TÜBİTAK, EU Marie Curie projeleri; bilimsel kurul üyeliği/hakemlik yaptığım konferanslar arasında CogSci2018/2017/2016/2015, LSA2018/2017/2014, EAPCogSci2015 yer almaktadır. Ayrıca, Türk Psikoloji Dergisi ve The Journal of English as an International Language dergilerinin yayın kurulundayım.


Genç Bilim Akademisi Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyesiyim.


Websitem: www.enginarik.com

Özgeçmişim/CV https://www.amazon.com/author/enginarik