AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Görüntüleme Sayısı

Akreditasyon

(son güncelleme 7 Eylül 2017)


Akredite olmak / edilmek, basitçe 'standartlara uygunluk' anlamına geliyor. Türkiye'de şu an psikoloji bölümlerinin (lisans programlarının) akreditasyonunu Türk Psikologlar Derneği (TPD) yapıyor -- YÖK görevlendirmesiyle.


Kabaca bir psikoloji bölümü TPD'ye akredite olmak için başvuruyor, TPD Akreditasyon Üst Kurulu bölümü inceliyor, öğretim (eğitim-öğretim müfredatları, yöntemleri vs), öğretim elemanları (sayısı ve niteliği, araştırma faaliyetlerine ayırdıkları zaman, performans değerlendirmesi, öğretim elemanına destek), etik (insan ve hayan araştırmalarında etik duyarlılık), öğrenci gelişimi/başarısı/destek ve rehberlik hizmetleri,öğrenme kaynakları (lablar, bilgisayarlar, kütüphane), kalite güvencesi (standartlara uygunluğun devamlılığı) gibi konularda standartlara uygunluğunu değerlendiriyor. Eğer uygunsa 7 yıllığına akredite ediyor. Değerlendirme süreci bir kaç sene sürebiliyor.

Akreditasyon ne demek diye çok kısa bir video hazırladım, burada: https://youtu.be/3a9S3Jxio5A


Şimdiye kadar akredite edilen lisans programları:

Not: Tabi, akreditasyon var akreditasyon var. Türkiye'de genelde kısa yollar bulunup her türlü iş halledilebilir. Nasıl diploma satın alabiliyorsanız, yurtiçi-yurtdışı çeşitli kurumlardan akreditasyon da satın alabilirsiniz.