AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

17 Ekim 2016

Kazıklanmayın diye yazıyorum: Maaşlar

Doktoram bitti Türkiye'ye döneceğim. Maaşlar nasıl? ile başlayan bir kaç yazı yazmıştım. 3 sene olmuş, o yüzden güncelleyeyim siz de 'bizler' gibi kazıklanmayın.

Devlet üniversitelerinde (döner, dil tazminatı, abuk subuk paralar hariç) minimum maaşlar şöyle:


Buna temmuzda %3-4 zam yapılmış olmalı, kamuda her sene ocak ve temmuzda zam yapılır. Eğer OHAL'den dolayı vazgeçilmediyse de akademik çalışmalarınıza göre ayda 750 liraya kadar ek para alırsınız. Lojman, kreş vs varsa da (çoğunda vardır) çok cüzi bir miktara bundan yararlanırsınız. Devlette çalışanlar ben 3 bin alıyorum falan derlerse inanmayın. (Kültürümüz yalan ve dolandırıcılık üzerine kurulu çünkü.)

Öncelikle hiç bir vakıf üniversitesinde maaşlar sabit değildir, derlerse kesinlikle inanmayın. 4 üniversitede çalıştım, pek çok yeni akademisyenden de teyit ettim. 

Maaşlar kişiden kişiye göre değişmektedir. O yüzden herkesten maaşlarını açıkça söylemesi istenmez. Size ya kimseye bu kadar fazla vermemiştik diyorlarsa bilin ki sizi kazıklıyorlardır. (Bak net yazdım :))

Maaşlar fakülteden fakülteye bölümden bölüme göre de değişmektedir. Ama bu en çok para getiren bölüm ya da en çok para getiren fakülte ile korelasyon olduğu anlamına gelmemektedir.

İşe yeni başlayanlar ile senelerdir çalışanlar arasında unvan seviyesi aynıysa maaşlar da aynı olabilmektedir. Hatta yeni başlayanlar daha çok maaş alabilirler. Bu kimsenin umrunda da değildir.

İş kanununa bağlı işçi olduğunuz için her sene enflasyon oranında zam alırsınız. Almıyorsanız dava edebilirsiniz. Çekinmeyin nasıl olsa ilk fırsatta sizi yıldıracaklar :) 

Şu an ki vakıf üniversitesi piyasası:

Asistan (araştırma görevlisi): Tutturabildiğine göre değişiyor. 

Yrd. Doç.: 5500-6500 arası (4 de teklif eden var hala :P ortalama 6000)
Doç: 6000+ (ort. 7500)
Profesör: 7000+ (ort. 8000)

Ortalama ders yükü haftada 10 saat.

Hak ve hukukta değişen bir şey yok. Yalakalık iyi bir şey. Akademik başarı kötü bir şey -- çünkü bu sandığınız gibi ölçülmüyor. Daha çok he babam de babam, uyum ve emme basma tulumbacılık ile ölçülüyor.

Not 1: SGK'nızı kontrol edin maaşınızın brütünden yatıyor olması lazım.

Not 2: Kesinlikle elden maaş almayın. Siz kamu hizmeti yapıyorsunuz. Herhangi bir işçi değilsiniz.

Not 3: Muhasebeye teslim edip karşılığını almadığınız her fatura "patronun" cebine avanta olarak girmektedir.

Not 4: Görev tazminatı diye bir şey var. Bölüm başkanıysanız ortalama 1000 lira daha alırsınız. Bizde yok öyle bir şey diyene gülün geçin. Karşılıksız 'iş' yapmayın.

Not 5: Maaşınızı şu olunca, bu olunca artıracağız falan derlerse de yemeyin.

Not 6: Ortam balığıysanız, tam size göre bir iştir bu.