AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

14 Ağustos 2016

psikolojiye hoşgeldiniz

Yeni başlayanlar için psikoloji eğitimi/öğretimi:

Üniversitelerin ana sayfalarına bakıyorum, yeni öğrencilerimiz hoşgeldiniz, gelin kayıt olun, aman amaaaan tarzında yazılar görünce ben de hemen birşeyler yazayım, psikolojiye hoşgeldiniz, diyeyim istedim. 


Twitterda bu konu ile ilgili yazmaya başladım (@enginarik). Sonra twitterda yazdıklarım kaybolmasın buraya da kopyalayayım dedim:


"piskoloji değil psikoloji

psikolojik danışmanlık eşit değildir psikoloji

psikiyatri eşit değildir psikoloji

hiçbiri birbirinden üstün değil"


"Psikoloji üniversite (lisans) eğitimi bişey ağırlıklı/odaklı falan olmaz. Önce temel. Uzmanlaşma dünyanın heryerinde lisansüstü eğitimleolur"


"psikoloji -bi bilim olduğu için- 6 tane kadar zorunlu araştırma nasıl yapılır dersi alcaanız (istatistik, araştırma yöntemleri, ölçme gibi)"


"psikolojiyi kazandınız sanıyoonuz ki çocukluğuna nasıl inilir hipnoz nasıl yapılır fal nasıl bakılır koç nasıl olunur. Yanlış yerdesiniz!"


"psikoloji bölümünü kazanan öğrenciler, psikoloji neymiş öğrenmek için Freud falan okumayın, çok istiyorsanız Psikolojiye Giriş kitabı alın"


"-diplomam her yerde geçerli mi? 

-diplomanın kabul edilmesi/tanınması ile o diploma ile ne iş yapabileceğin (yetkinlik/yeterlilik) farklı şey"


"TR'da eğitim fakültesi mezunusun diye dünyanın her yerinde öğretmenlik yapamazsın 
tıp fakültesi mezunu olup her yerde doktorluk yapamazsın"


"TR'da psikoloji mezunu olup dünyanın her yerinde "psikologluk" yapamazsın. Her ülkenin kendine göre kuralı, yetkinlik/yeterlilikleri var""Psikoloji öğrencilerine, yeni mezunlara, psikologlara çeşitli websiteleri önerileri (kurda kuşa yem olmayın diye) http://psikoloji.enginarik.com/cesitli-baglantilar"daha eklemeler yapacağım.
HerkeZe başarılar!