AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

11 Haziran 2016

'Macit akredite et beni': Akreditasyon ve ...


Psikoloji bölümleri akreditasyonu yazımı 24 Şubat 2015'te yazmışım. Geçen bir söyleşide bu meseleyle ilgili soru geldi. Demek ki konu giderek önem kazanıyor. O yüzden bir kaç söz daha edeyim. 


Akredite olmak / edilmek, basitçe 'standartlara uygunluk' anlamına geliyor. Türkiye'de şu an psikoloji bölümlerinin (lisans programlarının) akreditasyonunu Türk Psikologlar Derneği (TPD) yapıyor -- YÖK görevlendirmesiyle. 


Kabaca bir psikoloji bölümü TPD'ye akredite olmak için başvuruyor, TPD Akreditasyon Üst Kurulu bölümü inceliyor, öğretim (eğitim-öğretim müfredatları, yöntemleri vs), öğretim elemanları (sayısı ve niteliği, araştırma faaliyetlerine ayırdıkları zaman, performans değerlendirmesi, öğretim elemanına destek), etik (insan ve hayan araştırmalarında etik duyarlılık), öğrenci gelişimi/başarısı/destek ve rehberlik hizmetleri, öğrenme kaynakları (lablar, bilgisayarlar, kütüphane), kalite güvencesi* gibi konularda standartlara uygunluğunu değerlendiriyor. Eğer uygunsa 7 yıllığına akredite ediyor. Tabi bu değerlendirme süreci öyle 1 günde olmuyor. Bir kaç sene sürebiliyor.

(*kalite güvencesi bu standardı yakaladınız ama devam edeceksiniz tamam mı demek, hile, hülle çok işlemeyebilir, benden söylemesi :))

Acaba bu kurulda ben de olsa mıydım? Yok yaw, yazık olurdu walla!


Açıkça söyleyeyim, TPD'nin standartları o kadar düşük ki, bütün bölümlerin hemencecik akredite olması gerekir. Ama olamıyor. Şubat 2015 itibariyle 7 bölüm akredite olmuştu, buna 2 tane daha eklendi toplam 9 lisans programı oldu. 70 küsür bölümden, 80 küsür programdan sadece 9 tane. (TPD bunları ne zaman akredite ettiğini tarihiyle yazsana!)Bu lisans programları:

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü

ODTÜ Psikoloji Bölümü

İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü İngilizce Lisans Programı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Bu şartlar çok mu ağır da diğer bölümler akredite olmuyor diye sorabilirsiniz (ayrıntısı kitapçıkta), hemen hızlıca bakalım :

Öğretim: Kabaca psikolojinin temel dersleri olacak diyor (bunları bilemeyen, düşünemeyenin ne işi var pisKoLojide diyor). Sanırım müfredat açısından bütün bölümler uygundur. Müfredatın içeriklerini bilemeyeceğim. Psikoloji ile ilgili olması gerekiyor, derslerde üfürükçülük, falcılık vs öğretilMİyorsa, dersleri psikologlar öğretiyorsa, uygundur bence :) 

Öğretim elemanları: "YÖK tarafından belirlenen psikoloji bilimi temel alanlarından (deneysel, gelişim, sosyal, klinik, uygulamalı) en az üçünü temsil eden ve doktorası bu alanlardan olan, [en az %75'i yani 4 kişi ise 3'ü doktoralı] toplam dört öğretim üyesi/görevlisi bulunmalıdır. Bu elemanların en az üç yıldır bölümde çalışıyor olması gerekmektedir." Zurnanın pırt dediği yer burası, çünkü bölümlerin çoğunda bu temel alanları temsil eden TAM ZAMANLI öğretim üyesi yok. Varsa da en az üç yıldır bölümde çalışıyor olmalı. Yani bölümde sürekli bir hoca değişimi varsa; psikiyatristler, pdr'ciler, o'cular, bu'cular bölümde doluysa; bölümde hocalar işten çıkartılıyorsa ya da ayrılıyorsa o bölüm sittin sene akredite olamaz. (3 sene yaw, 30 sene değil -- halbuki öğretim üyeleri 1 senelik kontratla çalışıyor çoğu özel/vakıf patron üniversitesinde).

Zurna daha çok yerden pırtlıyor: "Yarı zamanlı (saat ücretli) ek görevli sayısı, kadrolu öğretim üyesi/görevlisi sayısının % 30’undan fazla olmamalıdır."

"Ek görevli öğretim elemanlarının uzmanlık alanları verdikleri derslerin bağlı olduğu uzmanlık alanıyla ilgili olmalı ya da bu elemanların psikoloji yeterliliği ilgili yayınlarla belirlenebilir olmalıdır." 

...

(daha yazacağım)


akreditasyon from Engin Arik on Vimeo.