AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

25 Nisan 2016

"Yüzyılın İntihali" başlıklı kitap ve düşündürdükleri


"Yüzyılın İntihali" başlıklı yeni bir kitap yayınlandı. Kitapta çeşitli iddialar var. Bu kitapla ilgili çeşitli website/gazetelerde haber yer aldı. Ben de paylaşayım dedim.


Haberlerden birisi:

http://www.evrensel.net/haber/277695/akpli-dekandan-intihal-rekoru-58-yayinda-45-intihal


Bu da blog sayfası:

http://yuzyilinintihali.blogspot.com.tr/

Böyle bir şeye inanmak istemiyor insan, hele akademik olunca. Bu kitaptaki iddialardan bağımsız olarak Türkiye'ye döndüğümden beri o kadar çok şeye tanık oldum ki, kitapta adı geçen kişiden bağımsız olarak, Türkiye yükseköğretiminde liyakat, dürüstlük ve özgürlük kavramlarının ve uygulamalarının hemen hiç olmadığını rahatlıkla iddia edebilirim.
Daha vahimi yaaa hocaaaam yaaa, burası Türkiye bik biiik biiiik, işte o zaman, bik biiik biiiik, kervan bik biiik biiiik diyen insanlar bende sadece tiksinti duygusu uyandırıyor.


Bu konuyla ilgili şöyle bir kaç yazı yazmıştım, içlerinde çok güzel bağlantılar var: Plagiarism/intihal yapmayın, verilerle oynamayın
Akademisyen olmaya hevesli --hatta üniversite öğrencisi olan-- genç arkadaşlara asla ve asla intihal (aşırma, çalma, başkasının malını/yazdıklarını kendisiymiş gibi sahiplenme, kopyalama, kopyalayıp yapıştırma) yapmamalarını, günün birinde yakalanacaklarını ve yakalandıklarında ama ama amalarının hiç bir işe yaramayacağını söylüyorum. 


Çünkü intihalde zaman aşımı olmaz!


Çünkü intihal hırsızlıktır! 


Çünkü üniversite/akademi kavramları evrenseldir. Yerel (örnek, burası Türkiye yaa) olarak değerlendirilmez!