AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

02 Ekim 2015

'Asgari (minimum) öğretim üyesi sayısı' meselesi

Önnot: Amacım o üniversite iyi bu üniversite kötü değil. Yazılarımı takip edenler bilir. Ben daha iyisinin olabileceğini biliyorum, şartların mevcut olduğunu düşünüyorum. Neden olmasın?

Bölüm kurarken, lisans ve lisansüstü öğretim için gerekli minimum öğretim üyesi sayısı programlar yürürlüğe girdikten sonra da geçerli mi? Normalde sayının giderek artması beklenir ama nedense bazı üniversitelerde sayılar düşüyor. (zaten üç-beş-altı vs bunlar çok az) Peki bu nasıl oluyor? Neden bir kriter yok? Ben bilmiyorum ama buraya bir kaç örnek vereceğim. İlerde de zenginleştiririm.

Yazılarımı takip edenler hatırlayacaktır, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) lisans ve lisansüstü program açma kriterleri var. Buna göre bir lisans programını açmak (=kurup öğrenci almak) için ilgili alan(lar)dan en az (tam zamanlı) üç öğretim üyesinin kadrolu olarak bölümde çalışıyor olması lazım. Lisansüstü program açmak için de yeni kriterlere göre "yüksek lisans programı ise en az ikisi profesör ve/veya doçent unvanına sahip olmak üzere üniversite kadrosunda asgari [ilgili alandan] üç öğretim üyesi ile açılabilir" ve "Doktora programı, en az ikisi profesör kadrosunda olmak üzere altı öğretim üyesi, birisinin profesör olması halinde ise en az ikisi doçent olmak üzere üniversite kadrosunda asgari [ilgili alandan] toplam altı öğretim üyesi ile açılabilir. Bu öğretim üyelerinden bir tanesi yabancı uyruklu olabilir." Diğer kriterleri merak edenler bu bağlantıya bakabilirler:


Şu bağlantıda da resmi olarak yani ÖSYM belgesinde psikoloji bölümlerindeki öğretim üyesi sayısını görebilirsiniz.


Öğretim üyesi bilim alanları için doktora sahibi ve yardımcı doçent doktor, doçent doktor, profesör doktor demek. Yazmıştım. Bu kriterlere göre bu kişilerin kadrolu ve tam zamanlı olması gerekiyor. Part-time / yarı zamanlı değil. 

Şimdi İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü bugün itibariyle websitesine bakalım:


http://ticaret.edu.tr/tr/AkademikKadro/Akademik/Fakulteler/fen_edebiyat_fakultesi/Bolumler/Psikoloji/AkademikKadro# (web sayfası fotoğrafı bugüne --2Ekim2015-- aittir, ileride bilgiler değişebilir)

Websitesi bilgileri halka açık resmi belgeler olduğuna göre buna güvenebiliriz. Buna göre 1 Yrd. Doç, 1 Uzm. Öğr. Gör., 1 Öğr. Gör. var. Yani sadece 1 tane öğretim üyesi var. Oysa bu üniversite hem Psikoloji lisans programı hem de Uygulamalı Psikoloji yükseklisans programı yürütüyor. Nasıl oluyor bu?

Şimdi Okan Üniversitesi Psikoloji Bölümü bugünkü websitesine bakalım:
http://insanvetoplum.okan.edu.tr/sayfa/akademik-kadro-4 (web sayfası fotoğrafı bugüne --2Ekim2015-- aittir, ileride bilgiler değişebilir)

Buna göre 1 Profesör  3 Yrd. Doç var yani lisans programı için asgari öğretim üyesi sayısından 1 fazla öğretim üyesi mevcut. Ancak Okan Üniversitesi aynı zamanda Psikoloji Yükseklisansı (webe göre 3 odaklı Klinik Psikoloji ve 1 Gelişim Psikolojisi) ve Uygulamalı Psikoloji doktora programı yürütüyor. Yine webe bakıldığında kadronun güncellenmediği görülüyor.

http://sosyalbilimler.okan.edu.tr/sayfa/akademik-kadro-36 (2Ekim2015-- aittir, ileride bilgiler değişebilir)

Haliç Üniversitesi ise 2 Profesör ve 1 Doçent ile psikoloji lisans programı, uygulamalı psikoloji yükseklisans programı ve klinik psikoloji yükseklisans programı yürütüyor.


http://www.halic.edu.tr/tr/akademik/fakulteler/fen-edebiyat-fakultesi/psikoloji/akademik-kadro (2Ekim2015-- aittir, ileride bilgiler değişebilir)

Tabiki bu durum sadece burada örneklenen üniversitelerle sınırlı değil. Yazılarımı takip edenler geçmişe doğru yayınladığım raporlarda 3'ten az öğretim üyesi ile lisans programının yürütüldüğüne şahit olabilirler. 

Daha iyi lisans ve lisansüstü programlar yürütülecekse bu kriterlerin mutlaka gözden geçirilmesi gerekmektedir.

not: Benim bugün itibariyle şu an çalıştığım Doğuş Üniversitesi'nde psikoloji bölümü sadece 4 öğretim üyesi ile yürütülmeye çalışılmakta lisansüstü programları şu an öğrenci almamaktadır.