AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

27 Eylül 2015

Yeni akademik yıl (1)

Yeni bir akademik yıla başlıyoruz (bazı kurumlar çoktan başladı bile). Geçtiğimiz akademik yıllardan çıkartacağımız bazı dersler var, bu yıl umarım daha hazırlıklı bir şekilde hareket ederiz. Türkiye yükseköğretiminin genel sorunları olmakla birlikte, psikoloji özelinde bir kaç konuya değinmek istiyorum. (bunlar bilinen şeyler ama bilmeyen cahil profesörlere de kapak olsun :)

Bunlardan birisi lisansüstü programlar ve içerikleri. 

Daha önce defaatlen yazdığım gibi lisans ve lisansüstü programların bir kaç tam-zamanlı öğretim üyesi ile yürütülmesine imkan yoktur. Bir bölümde onlarca tam-zamanlı öğretim üyesi olsun ki gereği gibi yani sağlıklı, bilimsel ve uluslar arası düzeyde bir lisans ve lisansüstü programlar yürütülsün. Yapabilene aşk olsun diyemeyeceğim, buna ne Temel Reis'in ıspanağı ne de Asteriks ve Oburiks'in sihirli şerbeti yeterli olur :) (hocam mesir macunu olur mu derseniz, o da olmaz diyeceğim tabiki :)

Lisans diplomalarında bölümünüzün ismi yazar (Psikoloji gibi), yükseklisans programlarında da uzmanlık alanınız yazar (Gelişim Psikolojisi gibi) çünkü yükseklisans bir uzmanlık eğitimidir. Modül, odak vs. hikayedir. Alana/piyasaya uzmanlar yetiştirir. Her başvuranın alındığı, 100lerce öğrencilik lisansüstü programları olsa olsa şakadır, mış gibi yapmaktır.

Doktoranızda alan falan yazmaz, o siz hammışsınız, pişmişsiniz, olmuşsunuz demektir. Doktora bilim/yükseköğretim alanı için gereklidir. Alan/piyasa için boşu boşuna doktora yapmanıza gerek yok yani. Ayrıca, gerçek uluslar arası düzeyde bir doktora her babayiğidin harcı da değil (kafanızın adam akıllı basması lazım). Parasını vererek doktora yapamazsınız. (... hanım/bey yapmış derseniz, onun yaptığına biz doktora demeyiz :)) Eğer bakkal amca yapabiliyorsa, üniversite sınavlarında 500bininci yapabiliyorsa o ülke, üniversite, doktora sorunludur benden söylemesi (ülkeden ülkeye, üniversiteden üniversiteye, alandan alana fark ver demiştim çoğu kez). 

Uzaktan eğitim ile doktora olmaz. NOKTA.

Lisans eğitimi test ile olmaz. Test olacaksanız ne işiniz var üniversitede. Hele lisansüstü eğitim hiç olmaz. İşin doğasına aykırı. (ama şu, bu yapıyor demeyin ya, bana ne şu(y)'dan, bu(y)'dan)

Sadece merkezi yerleştirme sınavları ile öğrencilerin seçildiği lisansüstü (yükseklisans ve doktora) eğitimleri olmaz. Lisansüstü öğrencisi o programı yürüten üniversitenin kendi öğretim üyeleri tarafından seçilir. (bunun aksi şeytanın bile aklına gelmemiştir ama birileri akıl etmişşş)

Arkası yarın, belki yarından da yakın :) Burada burada :P