AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

05 Temmuz 2015

Psikoloji bölümü tercih ederken dikkat edilecekler

Çok soru geliyor, o yüzden derleyip toparlayıp burada yazacağım. Dileyen tekrar tekrar bakar. Güncelleyeceğim çünkü. (benim kişisel görüşlerim, dünyanın en iyi üniversitesi olmayı hedefleyenleri bilemeyeceğim :))

Psikoloji bölümü tercih ederken (veya birbirleri ile karşılaştırırken) dikkat edilecekler


 • Öğretim üyesi (=yrd. doç, doç, prof) sayısı: ÖSYM 2015 kılavuzu da gösterdi ki bir psikoloji programındaki ortalama öğretim üyesi sayısı 5.69 (yazı burada, daha önceki seneleri de görebilirsiniz). Buna göre ortalama üstü bir bölümde okumak istiyorsanız öğretim üyesi sayısı 6 ve üstü olmalıdır.


  • Bunu hesaplarken öğretim üyesi sayısını program sayısına bölmelisiniz. Diyelim bölümün hem Türkçe hem İngilizce programı var. Toplam tam zamanlı öğretim üyesi sayısı 6. O zaman ortalama öğretim üyesi sayısı 3'tür. 


   • Diyelim bölümün hem Türkçe hem İngilizce programı hem de 1 yükseklisansı var. O zaman toplam öğretim üyesi sayısını program sayısına, yani 3'e bölmelisiniz. (bölemiyorsanız bence üniversite okumayın! Şaka şaka, okuyun siz okuyun :)


 • Bu öğretim üyeleri psikoloji mezunu olmalıdır. Daha önceki çalışmalarım gösteriyor ki psikoloji bölümlerinde %66 civarında psikolog hoca istihdam edilmekte (rapor burada). Bence o bölümden mezun olmayan bir hocanın bölümün dersleri verebilmesi biraz abes. Bu nedenle bölümde psikolog hoca sayısını öğrenin (psikiyatri, ilahiyat, eğitim bilimleri, pdr, sosyoloji, felsefe vs bunların hiç birisi psikolog ünvanı veremezler). 


  • Diyelim bölümde 10 öğretim üyesi var. Türkiye'de ortalama bir bölümde bunların 7 tanesinin psikolog olmasını bekliyoruz. Ortalama üstü bir bölümde okumak istiyorsanız bu sayı daha fazla olmalıdır.


 • Öğretim üyelerinin sürekli değişmesi iyi bir şey değildir. En azından bir iş aradığınızda veya yükseklisans yapmak istediğinizde referans mektubu isteyeceğiniz kişiler tam zamanlı öğretim üyeleridir. Her sene değişiyorsa bu kişileri bir daha bulamazsanız (bulsanız bile sizin üniversitenize pek hoş bakmıyordur ki). Sorun, kaç senedir burada çalışıyorsunuz, hiç ayrılan oldu mu diye, çekinmeyin.

 • Bölümün akademisyenler ve öğrenciler gözünde tanınır olması iyidir. Benim bir araştırmamda, o da burada, böyle bir sıralı liste var. 


 • Psikoloji bir sosyal bilim olduğu için psikolog akademisyenlerin temel görevlerinden ve amaçlarından birisi bilimsel yayın yapmaktır. Ona göre en son bir sıralamayı da burada bulabilirsiniz. 

Tabiki bunun dışında pek çok şeye bakabilirsiniz:


 • Akademik açıdan bakmak istiyorsanız kütüphanelerin büyüklüğüne de bakabilirsiniz. 

 • Sosyal açıdan bakmak istiyorsanız öğrenci kulüplerinin etkinliklerine bakabilirsiniz. 

 • Yurtdışına bir çıkayım gezeyim geleyim diyorsanız geçen sene Erasmus ile kaç kişi gönderdiklerini sorabilirsiniz.

 • Saatlerce yollarda tükenmek istemiyorsanız merkezi bir yerde olup olmadığına bakabilirsiniz. 

 • Kışın kaloriferlerin yanıp yanmadığını, dersliklerinde havalandırma olup olmadığını sorabilirsiniz vs. 

Kişisel görüşmek isterseniz Akademik Danışmanlık Hattı'na uğrayabilirsiniz. 

Benden şimdilik bu kadar.Bilgi alabileceğiniz çeşitli kuruluşlar:

Türk Psikologlar Derneği (TPD) http://psikolog.org.tr

Psikoloji Öğrencileri Meslek Yasası Platformu (PÖMYAP) http://www.pomyap.com

Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu (TPÖÇG) http://www.tpocg.org