AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

28 Haziran 2015

Kontenjanlar (ÖSYM 2015)

Daha önce yazmıştım, artık üniversiteye girebilmek çok zor değil. Daha önce (kabaca 20 sene önce) muhtemelen bir programa ayrılan kontenjanlarla sınava girenlerin oranı %10'lardayken şimdi %100'lere yaklaştı. Böylelikle, üniversite öğrencisi olmanın aslında çok bir anlamı kalmamış oldu. (tabi bütün bölümler %100 dolmuyor). Sosyolog, ekonomist vb arkadaşların daha iyi açıklayacağı gibi belli bir iş gücü 4-5 sene ötelenip "üniversitecilik" ve buna bağlı sektörlerin doğmasına ve gelişmesine de yol açılmış oldu. Sadece vakıf / özel üniversiteleriyle değil aynı zamanda devlet üniversiteleriyle beraber. (alan memnun satan memnun, bana ne yaw diyim bari)

İleride gazete haberlerinde okuma yazma bilmeden üniversiteden mezun oldu diye haber görürseniz şaşırmayın. (Çünkü liseden mezun olunabiliyor artık :))

Şimdi gelelim asıl konumuza: 2015 ÖSYM Üniversite kontenjanları. İşte burada

Bu sene bölümlerde profesör, doçent ve yardımcı doçent sayısını da göreceksiniz. Bakın bakalım gerçekte kaç hocanız varmış :)

Ayrıca, psikoloji bölümlerinin kontenjanlarını merak ediyorsanız, şu an hazırlıyorum. Buyrunuz buraya tıklayınız.

  • Henüz kontrol etmedim ama buna göre Türkiye sınırları içinde toplam 71 üniversitede (toplam 79 programda) psikoloji kontenjanı açılmış.

  • Türkiye sınırları içinde toplam kontenjan 5819 5809

  • Program başına hoca sayısı 5.69

  • 20 üniversitenin psikoloji bölümü tam zamanlı öğretim üyesi sayısı sadece 3 (ÜÇ). Program başına düşen hocaları saymadım. O zaman bu sayı 25 civarı olur ki bütün bölümlerin 3'te 1'i mış gibi yapıyor demektir. Bunların içinde yeni açılanlar da var, yıllanmışlar da :)
    • Şimdi isim isim yazmayayım, bağlantıya bakıverin bir zahmet. Ama içlerinde aynı zamanda bir kaç tane lisansüstü program yürüteni var. Nası yapıyonus quZum?

  • Hangi üniversitelerin websitelerinde bir şişirmeye gittiği de dikkatli gözlerden kaçmıyor :) (ya da güncellememişler, hatta bugün güncellesen bu sayılar da artış mı olur, azalma mı sence? :))

Geçen seneyi merak edenler buraya tıklayabilirler