AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

10 Nisan 2015

Akademisyenlerin beklentileri - Sonuçlar

Akademisyenlerin beklentileri başlıklı kısa bir çalışma yapmaya 19 Mart 2015 tarihinde başladım ve sosyal medya üzerinden, academia_tpd'den, psy-l'den duyurularını yaptım. Sadece 10 sorudan oluşan bu araştırmanın amacı çalışma koşulları ile ilgili akademisyenlerin beklentileriydi. Sonuçları buradan paylaşıyorum. Ama bundan önce, tabiki bilimsel bir çalışma olmadığı için örneklem hataları vs mevcut, yine de veriler bir ön çalışma için oldukça ilgi çekici.

İlkönce, bilgilendirmek amacıyla ve sadece duyduklarımı / yaşadıklarımı / gözlemlerimi yazıyorum. 

Devlet üniversitelerinde Şu an devlet üniversitelerinde, yuvarlayarak söylersem, YÖK kanununa göre 10 saat olduğu için haftalık 10 saat ders yükü karşılığı, işe başlangıç ve net olarak 

Yrd.Doç. maaşı 4000, 

Doç. maaşı 5000, 

Prof. maaşı 6000 (-+200)

Bu maaşlar daha düşüktü ama Ekim 2014 maaş artışı ile ve Aralık senelik %3-%6 artışı ile bu rakamlara ulaştı (Bkn. "Akademik zam"). Ek görevlendirmeler, ek ders ücretleri, ek işler, geri kalmış şehirlerdeki üniversitelerdeki maaş artışları hariç. 

Vakıf üniversitelerinde ise tablo çok karışık. Yrd.Doç. için 3000-6000 arası ve üstü duyumlar alıyorum. Haftalık ders saat yükü 6 saat ile 24 saat arası değişiyor. (YÖK kanununa göre haftalık 10 saat). Ama yine yuvarlayarak ve ortalama söyleyeyim, haftalık ders yükü 12 saat

Yrd.Doç. maaşı 4500, (-+1500)

Doç. maaşı 5500 (-1000,  +2000)

Prof. maaşı 7000 (-500, +...)

Buna ek görevlendirmeler ve (sadece bazı üniversitelerde verilen) ek ders ücretleri hariç. Örneğin, bir dekan maaşı 15000, bir rektör maaşı 30000 olabilir. Ek ders ücreti (veya part-time hoca saatlik ücreti) ortalama ise Y.Doç için 75, Doç. 90, Prof. 110. Ama bunlar üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebiliyor.

Bu maaşlar her devlet üniversitesinde kıdem arttıkçe/sene geçtikçe artar. Vakıf üniversiteleri aynı zamanda İş Kanunu'na bağlı olduğu için, vakıf üniversitelerinde ise her sene TEFE TÜFE oranında artmak zorundadır (ama bazıları yasayı çiğneyerek artırmaz).

Şimdi gelelim şu an akademisyen olarak çalıştığını belirten 96 katılımcının çalıştığı üniversiteler:


Bu 96 akademisyenin kademik beklentiler çalışmasına verdikleri cevapların işlenmemiş/analiz edilmemiş hali. Ders yükü ve maaş bölümünü veriyorum, bu bölümlerin analizlerini ve diğer sorulara verilen cevaplar ve analizlerini daha geniş bir zamanda yazacağım.
Katılımcılara çok teşekkür ederim.

Yazının ikincisi: 

Akademisyenlerin beklentileri - Sonuçlar (2)