AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

13 Nisan 2015

Akademisyenlerin beklentileri - Sonuçlar (2)

Akademisyenlerin çalışma ortamındaki beklentileri çalışmamın sonuçlarının analiz edilmemiş halini paylaşmaya devam ediyorum. İlki burada.

Ön not: Akademisyenlerin beklentileri başlıklı kısa bir çalışma yapmaya 19 Mart 2015 tarihinde başladım ve sosyal medya üzerinden, academia_tpd'den, psy-l'den duyurularını yaptım. Sadece 10 sorudan oluşan bu araştırmanın amacı çalışma koşulları ile ilgili akademisyenlerin beklentileriydi. Sonuçları buradan paylaşıyorum. Ama bundan önce, tabiki bilimsel bir çalışma olmadığı için örneklem hataları vs mevcut, yine de veriler bir ön çalışma için oldukça ilgi çekici.

İlkönce, bilgilendirmek amacıyla ve sadece duyduklarımı / yaşadıklarımı / gözlemlerimi yazıyorum. Vakıf üniversitelerinin hepsi hem YÖK Kanunu'na hem de İş Kanunu'na bağlı olarak çalışıyor. Tanımı ve işlevi gereği kamu hizmeti yapılan bu kurumların çoğunda çalışma saati cumartesi dahil kamu hizmetine aykırı bir şekilde iş kanununa uy(durul)arak haftada 45 saat, kontrat süresi 1 yıl, yıllık izin süresi ilk sene 0 gün ikinci sene cumartesi dahil 14 gün. Devlet üniversitelerini bilmiyorum.


Bu konularda akademisyenlere sordum onlar da beklentilerini yazdı:


Katılımcılara çok teşekkür ederim.