AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

30 Ocak 2015

Üniversitelerdeki sorunlara çözüm arayışı (2)

Üniversitelerdeki sorunlara çözüm arayışı yazı dizimin ilkini (1) yeni yayınlamıştım. Bu da ikincisi. 


***Bu yazı sarkastik bilgiler içermektedir***


Dünyanın bütün üniversiteleri birleşin! 

Yok bu olmadı, girişimciler bu işten para kazanamaz. Eğitim kalitemiz ortaya çıkar falan... Biraz daha olabilirli yazayım:

Türkiye'nin bütün üniversiteleri birleşin!

Neden aynı isimde bölümleri farklı farklı üniversitelerde açıyoruz? Neden farklı farklı öğretim elemanlarını istihdam ediyoruz ki! Boşu boşuna maaş ödüyoruz.

Ne yapmalı?

Örneğin üniversiteler, bölümler, öğrenciler yerinde kalsın. Sonuçta onlar bulundukları bölgeye, devlete, mütevelli heyetlerine dolaylı veya direk gelir kapıları. Ama aynı dersi neden farklı farklı hocalar öğretiyor?

Müfredat aynı değil mi kardeşim!? Bilgi aynı bilgi değil mi! Ne bu bilim sürekli ilerler mi, olduğu yerde sayıyor, zaten amaç daha çok mezun, daha çok diplomalı insan. Eğitim kalitesini kim ne yapsın, diploma aynı diploma sonuçta!

Online/uzaktan eğitim sistemine geçelim. Bir hocaya para verelim, dersleri anlatsın, filme çekelim, dersleri internet üzerinden şifreli bir şekilde öğrencilere ulaştıralım. Sonra merkezi sistemle sınav yaparız, hem oradan da güzel para kazanılır.

Boşu boşuna öğretim elemanlarına para vermemiş oluruz.

Boşu boşuna yok kampüstü, yok binaydı, yok hocaydı, yok kütüphaneydi, yok memurdu, ... bunlardan kurtulmuş oluruz. Ama devlet sadece belli kişilere ünferste açma yetkisi verecek. Sadece girişimciler!İlginizi çekebilir: