AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

24 Ocak 2015

"Ne Ders Olsa Veririz": Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşümü (kitap)


Her ikisi de öğretim üyesi olan Aslı Vatansever (sosyolog) ve Meral Gezici Yalçın (psikolog) tarafından kaleme alınan "Ne Ders Olsa Veririz": Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşümü başlıklı kitabı dört gözle bekliyordum. İletişim yayınlarından yeni çıkan (2015) kitap, elime geçer geçmez bir çırpıda okudum. Beklediğimden çok daha kapsamlı bir kitapla karşılaştım. Bir kaç kez daha okuyacağım ve zengin kaynakçasından defalarca yararlanacağım. 


Yazarlar akademisyenlerin (ve bir akademisyen olarak benim de) içinde olduğumuz durumu yani üniversitelerin ticarileşmesini; akademisyenin özgür, özerk bilgi üretimi ve bu bilgiyi topluma aktarımı işlevlerinden ve vasıflarından uzaklaştırılarak vasıfsız birer işçiye dönüştürülmesini; genel olarak Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin geçmişi ve bugününe odaklanarak hem bilimsel açıdan oldukça doyurucu hem de herkes için kolayca okunabilecek akıcı bir dille anlatmışlar. Vakıf üniversitelerine odaklanılması potansiyel okuyucuları yanıltmasın, kitap her tür üniversite, araştırma kurumu, enstitü vb. çalışanına (veya çalışmayı hayal edenlere) hitap ediyor. Kitap niteliksel ve niceliksel verileri sunduğu için her okuyucu kitapta zengin ve çarpıcı verilerle karşılaşacaktır. 

Bu kitabı üniversitelerde öğrenci olan ve olmak isteyen, akademik kadrolarda çalışan veya çalışmak isteyen her kişiye şiddetle tavsiye ediyorum. 

Amerika'da doktorasını yapmış iki farklı vakıf üniversitesinde tam zamanlı (!) öğretim üyesi olarak çalışmış, kitapta da değinilen deneyimlere benzer deneyimler yaşamış ve kendi isteğiyle istifa etmiş, şu an üçüncüsünde tam zamanlı (!) öğretim üyesi olarak çalışan birisi olarak keşke ben de kitap yayına hazırlanırken Türkiye'de olsaydım ve yazarlara niteliksel veriler sunabilseydim.