AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

12 Ağustos 2014

Psikologlar veri tabanı


ONAYLANMIŞ PSİKOLOGLAR VERİ TABANI İÇİN TIKLAYINIZ
Soyisme, Üniversiteye, Mezuniyet yılına, Şehire, Yükseklisans-Doktoraya göre sıralıdır.
13-16 Ağustos 2014 tarihlerini kapsamakta olup yapım Aşamasındadır (Arama motoru eklenecek)

Soyisme, Üniversiteye, Mezuniyet yılına, Şehire, Yükseklisans-Doktoraya göre sıralıdır. Şu an 63 psikolog (öğretim üyesi, araştırma görevlisi, alandan klinik, sağlık, gelişim, adli vb. alanlarda uzmanlaşan psikologlar da dahil) veritabanına kayıtlıdır. 22 farklı üniversiteden lisanslarını almıştır. Mezuniyet yılları 1986-2014 arasında olup şu an 17 farklı şehirde ikamet etmektedirler.

13-17 Ağustos 2014 tarihlerini kapsamakta olup yapım Aşamasındadır (Arama motoru eklenecek)

-----------------------------------------
KAYITLAR BAŞLADI! 

KOLAY KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ


Alanda/piyasada psikolog olmayıp psikolog olduğunu iddia eden (ve bu durumu istismar eden) çok insan var. Ayrıca çeşitli yerlerde bazı şehirlerde psikologlara ulaşmaya çalışan kişiler oluyor ama ulaşamıyor. Buna yardımcı olmak ve bilgi kirliliğini temizlemeye katkıda bulunmak amacıyla bir veri tabanı oluşturuyorum.


Psikologlar veri tabanında psikoloji mezunlarının isim-soyisimleri ve mezun oldukları okul(ların) listesi yer alıyor. Bu veritabanında 


 • Psikoloji bölümü lisans mezunu olmak listede yer almak için yeterlidir. D sütununda onaylanmışlar gibi sadece üniversitenizin ismini yazınız.
veya
 • Psikolojide yükseklisans ve/veya doktora yapmış olmak yeterlidir. • Yani "psikoloji" lisans veya yükseklisans veya doktora diplomanız olması şarttır. • Lisansınız psikoloji değil ama yükseklisansınız psikolojiyse lütfen isminizi veritabanına ekleyiniz. Bu durumda, lisans bölümünde üniversite isminin yanına parantez içinde bölümünüzü yazınız. Örnek: 
  • D sütunu: İstanbul Üniversitesi (X bölümü)
  • J sütunu: Yükseklisans Klinik Psikoloji İstanbul Üniversitesi  • Yurtiçinden alınan derecelerinin bilinen YÖK'e bağlı üniversiteler olması şarttır.


 • Yurtdışından alınan derecelerin YÖK-ÜAK denkliği olması şarttır.
  • Denklik olsa bile online/uzaktan bir kurumdan alınan derecenin mutlaka online/uzaktan olduğu belirtilmelidir. 
  • YÖK-ÜAK denklik verse bile diploma alınan ülkede akredite olup/olmadığı belirtilmelidir.
Veri tabanının kısaltılmış adresi: http://goo.gl/BjrgO2

KAYIT OLMAK İÇİN:
 1. Yukarıda verilmiş adrese bilgilerinizi giriniz.
 2. Ben sizi tanıyorsam başka bir şey yapmanıza gerek yok. Tanımıyorsam:
   1. Psikolog olduğunuza dair resmi bir belgenin fotoğrafını (diploma gibi) bana gönderiniz.
   2. VEYA Mezun olduğunuz üniversitenin websitesinde sizin psikoloji mezunu olduğunuza dair bir bilgiyi bana iletiniz.
   3. VEYA Mezun olduğunuz üniversite psikoloji bölümünden bir öğretim elemanının bana "İSİM SOYİSİM ... üniversitesi psikoloji bölümünden (lisans/yükseklisans/doktora) mezun olmuştur" şeklinde e-posta atmasını rica ediniz.
 3. Öğretim elemanı iseniz mezun olduğunuz bölümlerin açık ve net bilgisinin yer aldığı bir websitesine beni yönlendirmelisiniz.
E-posta adresim: enginarik@enginarik.com

Teyit edebilmek amacıyla bu bilgilere ihtiyacım var.


Onaylanmış veritabanı, isme, şehre, alana göre filtreleme/tarama seçenekleriyle Akademik Dünya'da ve websitemde yer alacak. Şu an veritabanı yapılıyor.Daha önce benzer konularda yaptığım çalışmalardan bazılarına şuradan ulaşabilirsiniz: Türkiye’deki Psikoloji Bölümleri Akademik Değerlendirmesi http://www.enginarik.com/psikoloji


Veya şuradan, Akademik Dünya​: http://akademi.enginarik.com/


Veritabanı bu websitelerinde 24 saat içinde yer alacaktır. Sık sık güncellenecektir (ilerde de daha kullanımı kolay hale getirilip filtreleme olanakları da olacaktır). Katkınız ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Bu e-postayı gerekli gördüğünüz kişilerle paylaşırsanız sevinirim.

 • Bu veritabanının duyurusunu bizim (psikoloji bölümü öğr. elemanlarının ve doktoralı kişilerin) bir e-listesinde duyurdum (academia_tpd). 

 • Çok üyeli senelerdir aktif psy-l e-listesinde de duyurdum.

 • TPÖÇG'ün bir facebook sayfasında, PÖMYAP'ın facebook sayfasında, bir kaç üniversitenin psikoloji kulübü/topluluğu facebook sayfasında da duyurdum. 

 • Kendi facebook sayfamda, Akademik Dünya'da, twitterda (@enginarik) duyurusunu yaptım. 

Daha da fazla duyuru yapacağım. Ama erişemediğimiz kişiler mutlaka olacaktır. Sizlerin yardımıyla daha geniş bir kitleye ulaşabiliriz. (Psikoloji mezunu olan bir kaç 10bin kişi var zaten). 

Bir de psikologların gönüllü olarak yer alabilecekleri bir veritabanı bu. Veritabanında yer almayan psikolog değildir anlamına gelmediğini belirteceğim. Şu an veritabanına herkes ismini yazabilir. Ama bu isimler onaylandıktan sonra websitelerimde yer alacak. "Sahte" psikolog konusunda da dikkatli olacağım. 

Oraya ismini yazan kişileri ben araştırıyorum elimden geldiğince, bir de 2-3 psikoloğun ismini vermelerini ve/ya isimlerinin yeraldığı üniversite sayfalarının veya hocalarının isimlerini vermelerini rica ettim. Aradan sahte kaçırmamak için elimden geleni yapıyorum, sonuçta benim ismim de var, sorumluluk alıyorum. Bu kişiler onaylandıktan sonra bu veritabanı websitelerimde yer alacak ve sıklıkla güncellenecek. 

Tabi daha kullanışlı hale getireceğim veritabanını: Şehre, uzmanlık alanına, ilgi alanına göre filtrelemeler yapılabilecek. Desteklerseniz çok memnun olurum.