AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

01 Temmuz 2014

Akademik ünvanlar: Yardımcı Doçent (Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe)

(T)arama sözcük öbeklerinden bir grup akademik ünvanlarla/unvanlarla ilgili. İlkönce "Ass.Prof." yazıma bakınız. Ardından ünvanlarla ilgili şu yazıma da bakınız. Ve meraklısı "Araştırma Görevlisi" yazıma da bakabilir.


Gelelim "yardımcı doçent" ünvanına. Bu ünvan --evet ünvan yazmaya devam ediyorum, unvan yazamıyorum elim gitmiyor-- öğretim üyesi ünvanlarından birisidir. Diğerleri doçent ve profesör. Yardımcı doçent bir şeye yardım etmez, öğretim üyesi yardımcısı falan değildir. Öğretim üyesidir. Genelde ve çoğunlukla doktorası olan kişilerin alabileceği bir ünvandır. Doktora çoğunlukla Ph.D. (Doctor of Philosophy ya da Philosophy of Doctorate [bu felsefe doktoru demek değildir]) olarak kısaltılır. Ama başka başka çeşitleri de var Psy.D., Sc.D. vs.


Yardımcı doçent, ABD'de "Assistant Professor" ünvanına karşılık gelir. Çok kısaltmak isterseniz "Asst. Prof." olarak kısaltın: "Ass." "Dr." "Assist." falan yazmayın. Yok öyle birşey. İnanmayan iyi bir Amerikan üniversitesinin websitesine bakıversin bir zahmet. Assistant Professor ise profesör asistanı demek değildir. Assistant Professor, Associate Professor (doçent), Professor bunların hepsi profess ettikleri için professor'dur (filmlerde falan şahit olmuşsunuzdur). Associate olmaları tenure (ömür boyu ya da emekli olana kadar iş garantisi) almaları ile alakalıdır. Bu genelde 6 senelik bir asst. prof. sürecinde gerçekleşmesi beklenir.


Peki "Assistant Professor Doctor" olarak yazılır mı? Hayır efendim yazılmaz. Neden yazılmaz? Bunun pek çok nedeni var.


İlk olarak "doctor" yani doktora bir ünvan değil, en yüksek eğitim derecesidir. Plagiarism/intihal falan yapmazsanız bu eğitim derecesini sizden kimse alamaz, yaparsanız ööööleeee zaman aşımı falan olmaz, soruşturma sonucu ispatlanırsa doktoranız alınır/alınabilir, isterseniz MIT'de Harvard'da çok ünlü bir profesör olun. Farketmez. Ama "assistant profesor" bir ünvandır. Diğer ünvanlar gibi çalıştığınız üniversite tarafından verilir. Elma ile armut aynı şey olmadığı için yanyana yazılmaz.


İkincisi, bir insan "assistant professor" ünvanı taşıyorsa neyin assistant professor'ü olduğu önemlidir. Yani doktorun/doktoranın yardımcı doçenti olmaz. Yardımcı doçent oldunuz diye başka üniversitelerde yardımcı doçentsiniz, sokakta yardımcı doçentsiniz, bütün yükseköğretim dallarında yardımcı doçentsiniz demek değildir (bu doçent ve profesör falan için de geçerli). Yani bir kişi "assistant professor of X" olur. Örneğin, Assistant Professor of Psychology, Assistant Professor of Physics, vb.


...yoruldum daha yazmayayım, anlayan anlamıştır bu konuyu...


Şimdi peki ben nasıl yazacağım ünvanımı, adresimi, yabancılarla nasıl yazışacağım diyorsanız bir örnek vereyim daha açık olsun. Doktoranız varsa:


İsim Soyisim, Ph.D.
Assistant Professor of X
Adres


İsterseniz şöyle de yazabilirsiniz (PhD ekleyerek veya eklemeden):


İsim Soyisim
Assistant Professor of X
Adres


Ya da (PhD ekleyerek veya eklemeden):


İsim Soyisim, Ph.D.
Assistant Professor
Department of X
Y University
Adres


Dikkat: PHD değil, PhD veya Ph.D. Soyismi büyük yazmanıza gerek yok. Adresle bölüm/üniversite adresi kastedilmiştir. Başka bir sefere de Chair, Chairperson, Head mi hangisi onu anlatırım.