AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Görüntüleme Sayısı

16 Temmuz 2014

Akademik ünvanlar: Profesör (Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe)

(T)arama sözcük öbeklerinden bir grup akademik ünvanlarla/unvanlarla ilgili demiştim. İlkönce "Ass.Prof." yazıma bakınız. Ardından ünvanlarla ilgili şu yazıma da bakınız. Ve meraklısı "Araştırma Görevlisi," "Yardımcı Doçent" ve "Doçent" yazılarıma da bakabilir.


Profesör ünvanı Türkiye'deki kısaltmasıyla "Prof. Dr." Türkiye'de 5 sene bilfiil doçent olarak çalışmış kişilerin almaya hak kazandığı, çalıştığı üniversite tarafından verilen bir ünvandır.


ABD'de ise "Professor" ünvanına karşılık gelip "Prof." olarak kısaltılır, yanında "dr." yok. Çalışılan üniversite bu ünvanı verir. Her üniversitenin kendine göre kriterleri vardır. Dolayısıyla çarşıda, pazarda, sokakta, barda, gazetede, TV'de insanlar ben profesörüm diye dolaşmazlar. Yani Professor of X at El-Sehazettin Sudayankezeroglu University olunuyor'. (X bölümün oluyor, psychology, physics vs. gibi: Professor of Psychology gibi).


Şu yanlışları yapmayınız:
Profesör Doctor
Professor Associate Assistant Doctor
Prof. Dr.
Prof. Dr. X Y, PHD
Prof. Dr. X Y PhD


Yazışmalar da aynı yardımcı doçent/doçentteki gibi. Yani:

İsim Soyisim, Ph.D.
Professor of X
Adres

İsterseniz şöyle de yazabilirsiniz (PhD ekleyerek veya eklemeden):

İsim Soyisim
Professor of X
Adres

Ya da (PhD ekleyerek veya eklemeden):

İsim Soyisim, Ph.D.
Professor
Department of X
Y University
Adres


Professor ünvanının ordinaryüsü falan yok. Emeritus (erkekse), Emerita (kadınsa) ise bir şekilde üniversite ile bağlantısını devam ettiren "emekli" öğretim üyesinin kullanabileceği bir ön-ektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder