AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

02 Temmuz 2014

2014 Psikoloji kontenjanları

Dr. Erol Yıldırım 1 Temmuz 2014 tarihinde ÖSYM'ye göre 2014 yılı Psikoloji bölümleri kontenjanları hakkında bir rapor hazırladı. Ben de kendisinden izin alarak sizinle paylaşmak istedim. Çok teşekkür ederim.


Bağlantısı burada.


http://www.enginarik.com/psikoloji adresinde de psikoloji bölümleri değerlendirmesini bulabilirsiniz. Özellikle 3 ve 4. sayfalarda bölüm sayısının ve kontenjanların yıllara göre dağılımını da bulabilirsiniz.


1996'da 10 psikoloji bölümü varken 2014'te ÖSYM/LYS ile yerleştirilen 73 psikoloji bölümü var, bölüm başına kontenjan sayıları da bir kaç kat artmış durumda. Nereden nereye? Bu artış hızına yakın psikolog öğretim üyemiz maalesef yok. Bu nedenle psikoloji bölümlerinde psikiyatrist, ilahiyatçı, sosyolog öğretim üyeleri görüyoruz. 3 hocalı bazı bölümlerde 1 psikolog var yok.


Olaya uluslararası boyuttan ve akademik açıdan baktığımızda trajikomik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Artık siz düşünün. Daha ne diyeyim?Nitelikli ve bilimsel üretkenliği olan psikologlardan ve nitelikli öğrencilerden oluşan psikoloji bölümlerinin de çoğalması dileğiyle.