AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

08 Haziran 2014

Yeni kurulacak üniversitelere isim önerileri (2)

Daha önce Yeni kurulacak üniversitelere isim önerileri yazısını yayınlamıştım. Bu yazıya ekler yapmak istedim. Ama yarı şaka yarı ciddi olsun:


Blogumu takip edenler hatırlayacaklar: Malumunuz üniversitelerimiz daha kurulmadan ya da daha ilk gününden hedef olarak kendilerine "Bir dünya üniversitesi" olmayı koyuyorlar. Bunda bir şey yok. Himmeti ali tutmak lazım :)


Yalnız, dünya üniversitesi olmak istiyorsanız isminizi "Sudayangezeroğullarından Üniversitesi" koymayacaksınız. Neden mi?


1- Çok uzun. Türkçe bile söylemesi zor. Dünyanın farklı yerlerinde telaffuz edemezler.


2- Kısaltırım o zaman canım diyebilirsiniz. Bir kaç üniversite çoktan farketti ki uzun isimler olmuyor, biraz internette sörf yaparsanız farkedersiniz, şimdi isim vermeyeyim :) Neyse, kısaltalım, ne diyeceğiz SÜ mü, SU mu? Bu kullanımda. SUU mu, Türkçesi garip. SUDÜ, SUDU, eh belki.


3- Hadi telaffuzu edildi, nasıl yazılacak? ğ ve ı pek kullanımda olmayan harfler. Ne yapacağız bunları. Şöyle mi? Sudayangezerogullarindan University mi?


...


Hedefiniz büyükse isminiz kısa olmalı, kolay yazılan/söylenen olmalı, sadece Türkçede (ya da çok az dilde) kullanılan yazı karakterleri mümkün olduğunca az olmalı. 


Ha tabii, unutmadan yazayım, üniversite olmalısınız bir de!