08 Haziran 2014

Yeni kurulacak üniversitelere isim önerileri (2)

Daha önce Yeni kurulacak üniversitelere isim önerileri yazısını yayınlamıştım. Bu yazıya ekler yapmak istedim. Ama yarı şaka yarı ciddi olsun:


Blogumu takip edenler hatırlayacaklar: Malumunuz üniversitelerimiz daha kurulmadan ya da daha ilk gününden hedef olarak kendilerine "Bir dünya üniversitesi" olmayı koyuyorlar. Bunda bir şey yok. Himmeti ali tutmak lazım :)


Yalnız, dünya üniversitesi olmak istiyorsanız isminizi "Sudayangezeroğullarından Üniversitesi" koymayacaksınız. Neden mi?


1- Çok uzun. Türkçe bile söylemesi zor. Dünyanın farklı yerlerinde telaffuz edemezler.


2- Kısaltırım o zaman canım diyebilirsiniz. Bir kaç üniversite çoktan farketti ki uzun isimler olmuyor, biraz internette sörf yaparsanız farkedersiniz, şimdi isim vermeyeyim :) Neyse, kısaltalım, ne diyeceğiz SÜ mü, SU mu? Bu kullanımda. SUU mu, Türkçesi garip. SUDÜ, SUDU, eh belki.


3- Hadi telaffuzu edildi, nasıl yazılacak? ğ ve ı pek kullanımda olmayan harfler. Ne yapacağız bunları. Şöyle mi? Sudayangezerogullarindan University mi?


...


Hedefiniz büyükse isminiz kısa olmalı, kolay yazılan/söylenen olmalı, sadece Türkçede (ya da çok az dilde) kullanılan yazı karakterleri mümkün olduğunca az olmalı. 


Ha tabii, unutmadan yazayım, üniversite olmalısınız bir de!