AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

21 Haziran 2014

Ders yükü ne demektir?

Son 20 gün içerisinde (t)arama sözcük öbeklerinden bir grup ise "ders yükü" ile ilgili. 

Ders yükü bir öğretim elemanının (öğretim görevlisi veya öğretim üyesi) haftada verdiği derslerin toplam saat sayısıdır. Genelde 3 kredilik bir ders haftada 3 saattir (ECTS/AKTS olarak 5 veya 6 kredi olarak geçer). 3 saatlik toplam 1 ders veren öğretim elemanının ders yükü 1'dir (ders saat sayısı 3'tür).

Eğer bir öğretim elemanı 3 ders veriyorsa ve her biri haftada 3'er saatse, ders yükü 3'tür (ders saat sayısı 9'dur = 9x50 dakika gibi).

ABD'deki iş ilanlarında ders yükü x+y olarak yazar. Bu şu demektir:

Akademik yıl 2 dönemden oluşmaktadır. Öğretim üyesinin (doktorası olan kişi) 1. dönem x kadar ders öğretmesi, 2. dönem y kadar ders öğretmesi beklenir. Normal şartlar altında 1 ders haftada 3 saattir. Resim olarak göstereyim:
Örnek vermek gerekirse, ders yükü 2+2 ise, öğretim üyesinin 1. dönem 2 ders haftada toplam 6 saat derse girmesi, aynı şekilde 2. dönem 2 ders haftada toplam 6 saat derse girmesi beklenir. Araştırma üniversitelerinde maksimum ders yükü budur, yani 2+2. Projelerle kendi maaşınızı kendiniz ödeyip bu ders yükünü azaltabilirsiniz de. Ya da 'negotiate' edip bunu ilk seneniz için (veya başka seneler için) daha aşağı çekebilirsiniz.

"Eeee, o zaman bu kişiler haftada 6 saat çalışıyor, geri kalan zamanda napıyooolar, yatıyoolar herhalde yanee" dediğinizi duyar gibiyim. İlk cevabım 'yaw he he,' ikinci cevabım da dünyadaki en iyi üniversitelere (=araştırma üniversiteleri) bakmanız :)

"O zaman sekreterlik yapıyoRlar, tanıtım yapıyoRlar, ofisinde 8:00-5:00 haftada toplam 45 saat duruyoRlar" diyenler varsa da 'he canım he, arz ederim' diyorum :) (anlamayana da yazayım yanlış anlaşılmasın, yok öyle bir şey).

Bu konunun geçtiği şu yazılarıma da bakabilirsiniz:

Türkiye'de bir öğretim üyesinin ders yükü nedir acaba? (Eylül 19, 2013)

Bir bölüm 3 öğretim üyesi sorunsalı (Nisan 23, 2014)

İşler çok işler: Sözleşme örneği (Mayıs 24, 2014)

Öğretim üyesinin iş yükü nasıl? (Eylül 23, 2013)

Araştırma üniversitesi (Ocak 15, 2014)

Öğretim üyesi idari görevleri (Nisan 25, 2014)