AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

04 Mayıs 2014

Yeni kurulacak üniversitelere isim önerileri

Biraz da (kara) mizah yapayım:


Önünü alamadığımız bir hızda yeni üniversiteler kuruluyor. Üniversite isimleri de doğal olarak kimi zaman siyasi ve ideolojik olarak konulabiliniyor. İki genel eğilimden birisi tarihi kişiliklerin veya yakın zaman siyasi kişiliklerin isimlerini üniversitelere vermek diğeri ise vakıf "sahibinin" ismini vermek. Bunlara karşı değilim. Ancak belki biraz daha yaratıcı olunabilinir.


Diyelim tanınan bir üniversitenin itibarından yararlanmak istiyorsunuz o zaman: Stamphord, Yayle, Harward (zaten basın bazen böyle yazıyor :) ) Kembridge, Okusford vb. Yerel olanlar için de Öz- Hakiki- Yeni- gibi önekler kullanabilirsiniz Yeni-Koc Üniversitesi, ÖZ-ODDÜ Üniversitesi, Hakiki-Boazici Üniversitesi gibi :)


Popüler kültürden de yararlanmak isteyebilirsiniz. Mesela: Game of Thrones Üniversitesi, Muhteşem Yüzyıl Üniversitesi, Kurtlar Vadisi Üniversitesi, Yüzüklerin Efendisi Üniversitesi gibi :)


Olduğunuzdan daha büyük gözükmek isterseniz: Uluslararası Evren Üniversitesi, Kainat Üniversitesi, Yer ve Gök Üniversitesi, Yedi Cihan Üniversitesi.


Kuruluş tarihlerinde de oynama yapabilirsiniz: Dünyanın İlk Üniversitesi, Big Bang Üniversitesi veya Türkiye Üniversitesi since Kalu Bela :)


Bu böyle devam eder :)