AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

22 Mayıs 2014

... İŞ VE GÖREV TANIMLARINA DAİR YÖNETMELİK: Klinik Psikolog

Klinik psikolog arkadaşlar, klinik psikolog adayları ve psikoloji öğrencilerinin en çok merak ettiği konulardan birisi olan Klinik Psikolog iş ve görev tanımı resmi olarak Resmi Gazete'de yer aldı. Buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140522-14.htm

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140522-14-1.pdf

Özetlemek gerekirse psikolojik hastalıkların tedavisinde klinik psikolog ancak bir uzman hekimin tavsiyesiyle yer alabilir:
"
"


Yani psikiyatrist (veya diğer uzmanlık alanları) depresyon, anksiyete bozukluğu, şizofreni vb. tanısını koyup kişiyi bir klinik psikoloğa yönlendirebilir. Bu tür hastalıkların tedavisinde uzman hekimsiz direk bir klinik psikolog yer alamaz, diye anlıyorum.

Hastalık olmayan durumlarda veya hastalık/tedavi sonrası durumlarda da klinik psikolog psikolojik hizmet sunabilir.

Öte yandan bu hastalıklar dışındaki psikolojik sorunlar tanımlanıp klinik psikoloğun iş ve görev tanımına eklenmiştir. Örneğin, hastalık ve tedavi sonrasındaki dönem, işsiz kalma, kültürel uyum güçlüğü, çocukluk döneminde evden ayrılma, yetersiz aile desteği, cinsel eğilimle ilgili danışma, alkol, ilaç vs kötüye kullanma, vb.

Not: Şu an ki yükseköğretim durumumuza göre, "Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını" veya "Klinik Psikoloji Doktorası Programını" tamamlamış kişiler Klinik Psikolog ünvanına sahip olabilirler.