AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

25 Nisan 2014

Öğretim üyesi idari görevleri

3 öğretim üyesi ile bir bölüm yürümez demiştim, bunun nedenlerinden birisi daha:

Öğretim üyesinin dersler, akademik araştırma/yayınlar ve idari görevleri olur diye yazmıştım. Türkiye şartlarında öğretim üyesi idari görevlerinden birisi 'öğrenci danışmanlığı' yapmak (komisyonlar, kağıt-kürek işleri, bölüm işleri, fakülte-üniversite işleri vs saymıyoruz şimdilik). Ama bu danışmanlığın en önemli parçası ders kayıt işleri ve öğrencilerinin eğitim sorunları ve kişisel problemleri. Ders kayıt işleri sadece onaylamak anlamına gelmiyor, çünkü ortalama bir üniversitede bölüm sekreteri yok, öğrenci işlerinde çalışan insan sayısı fakülte başına 1 kişi.N'olcak canım bu da iş mi, diyebilirsiniz. Olabilir, yine de ben üşenmedim, aşağıda ortalama bir üniversite psikoloji bölümü için kaba bir hesap yaptım.

Kontenjanı 100 olan bir bölüm 3 öğretim üyesi düşünelim. Bu bölüm hazırlığı vs. varsa o öğrencileri gözardı edelim. Lisans programında toplam 400 öğrenci var demektir. 400'ü 3'e bölersek yaklaşık 133 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşer.

Kayıt işleri: Dönem başında bu öğrenciler ders seçecektir. 1. sınıfların ortak programı olacağını düşünerek onların işlerinin daha az olduğunu hayal edebilirsiniz. Ama özellikle hazırlık bölümü olan yerlerde bunların işleri de epey vardır, çünkü içlerinde 'irregular' olanlar vardır.

Kayıt zamanı öğrenci başına 1 saat mesai harcadığınızı varsayalım. Bu da 133 saat eder. 133 saat ise 3 haftadan biraz fazla bir mesaiye denk gelir. Ama olur mu kayıtlar 3 günde yapılıyor diyebilirsiniz. O sürenin öncesinde ve sonrasında öğretim üyeleri toplantı yapıyor ve o sürede insanüstü bir mesai harcaması yapıyorlar, zaten 3 günde de bitmiyor. Yani diğer şeyler dışında 'amortisman'/yıpranma payını (ve tükenmişlik sendromlarını) gözardı etmeyelim.

Ama şöyle düşünülebilir. Her öğrencinin 1 saatlik işi olmuyor, bazısına sadece onay gerekiyor ama aynı zamanda bazısının ders bırakma-çekilme-başka ders seçme zamanları oluyor vs. Hepsini toplayalım ortalama 1 saat diyelim. Dönemin 14 hafta civarında olduğunu düşünürsek, sadece kayıt işleri mesaisi aslında 3 haftadan fazla bir iş yükü. Dönem içinde ise bu öğrencilerin her birinin ortalama sadece 10 dakika danışmanlık ('ne zaman mezun olacağım,' 'ortalamam çok düşük,' 'bir yakınımı kaybettim,' 'x hoca bana gıcıklık yapıyor,' 'bu memleketin hali nolcak hocam ya,' 'ne işte çalışacağım/nerede staj yapacağım' vs. gibi) ihtiyacı olsa bu toplamda 1330 dakika yani 22 saat yapar. Eğer kayıt işlerine bu işi de eklersek toplamda kabaca haftada 40 saatten 4 haftalık bir iş yükü eder. Yani bir akademik dönem mesaisinin 4'te 1'i sadece öğrenci danışmanlığı.

İşbu nedenle(rden birisiyle) 3 öğretim üyesi ile bir bölüm yürümez, taşıma suyla devran dönmez.