AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

24 Nisan 2014

4 psikiyatrist ile bir psikoloji bölümü kurmak

4 psikiyatrist ile bir psikoloji bölümü kurmak nasıl bir şey acaba? 

Psikolojinin temel derslerinin hiçbirisinin 'Psikiyatri' ile alakası yok ki!

Psikiyatri bir sosyal bilim midir?


http://www.esenyurt.edu.tr/sayfa/sanat-ve-sosyal-bilimler-fakultesi/akademik-kadro/197


not: hemencecik klinik psikoloji y.lisans programı da kurulmuş.


Ek: academia_tpd'ye gönderdiğim e-posta:

"Değerli liste üyeleri,

Psikiyatri psikoloji midir? Psikiyatri bir sosyal bilim midir?

Daha önce pek çok kişinin dikkat çektiği gibi ve pek çok psikoloji bölümünde olduğu gibi hiç psikoloji eğitimi olmayan kişilerin bölüm başkanlığı, öğretim üyeliği, doktora-y.lisans tez danışmanlığı vb. yaptığını ben de dile getirmiştim ve bununla ilgili çeşitli dokümanları paylaşmıştım. Bu konularla ilgili çalıştaylar düzenlendi, kongre bildirileri verildi. http://akademi.enginarik.com/ blogumda yükseköğretim ile ilgili çeşitli serbest yazılarımda düşüncelerimi paylaşarak bu ve benzeri pek çok konuya dikkat çekmeye çalışıyorum. (benim de doktoram psikolojide değil bu arada, 'saf kan' değilim. Doğal olarak yükselen değer olarak interdisipliner alanların gelişmesi ve benim gibi interdisipliner kişilerin bölümlerde yer alması taraftarıyım).

Reklam gibi olacak ama ben böylesine denk gelmemiştim. 4 psikiyatrist ile 1 psikoloji bölümü kurulmuş. 2'si profesör kadrosunda yer aldığı için herhalde hemen Psikoloji anabilim dalı Klinik Psikoloji y.lisans programı da kurulmuş.

Burada bağlantısı mevcut:

http://www.esenyurt.edu.tr/sayfa/sanat-ve-sosyal-bilimler-fakultesi/akademik-kadro/197

Artık anlaşılan psikiyatri psikolojiyi de içeren bir sosyal bilim olmuş. Psikiyatri ile ilgili psikoloji bölümlerinde hangi zorunlu temel ders var acaba?

Eğer varsa o zaman yakında eğitim fakültesi mezunları öğrenme ile ilgili dersleri; fizikçiler ve optik uzmanları algı; çocuk doktorları gelişim; nörologlar / biyologlar / beyin cerrahisi uzmanları biliş; sosyologlar sosyal psikoloji; matematikçiler, istatistikçiler sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri; tarihçiler / felsefeciler psikoloji tarihi / teorileri gibi dersleri verebilecekleri düşünülerek (!) bölüm kurucusu olmalarında bir sakınca görülmeyecek sanırım.

Bilgilerinize sunarım."