AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

18 Şubat 2014

Doktora 2

Doktorayı ülke açısından değerlendirmeye devam ediyorum. İlk yazı burada.

Öncelikle, Türkiye akademi çevrelerinde ABD'de binlerce üniversite olduğu çoğunun paralı olduğu vb bilgisi mevcut. Bu doğru ama üniversite var, üniversite var :) Hepsi aynı değil. Genelde benim gibi iyi bir üniversitede doktora yapan kişiler her "college"ı "university" saymaz. R1 tarzı üniversitelerden bahsediyorum burada (Türkiye'de bu tarz üniversite yok henüz).

Doktoraya başvurmadan önce sınavlardan (GRE, TOEFL gibi) gerekli (ve daha yukarı) puan almalısınız, GPA'iniz (diploma puanınız) yüksek olmalı.

Diploma notu (GPA, GNO) yüksek ne demek diye sorabilirsiniz. 

Biraz açıklamaya çalışacağım ama ilkönce başka noktalara değineyim: Şimdi dünyadaki en iyi üniversite sıralamalarını verdiğim için Türkiye'deki üniversitelerin pek esamesinin okunmadığını, sınırı geçtiğinizde 'herhangi bir üniversite' kategorisinde olduğunuzu anlamışsınızdır. Ama benim üniversitem çok ünlüymüş, çok biliniyor, tanınıyormuş diyebilirsiniz. 

Bunun nasıl olduğunu (bir açıdan) açıklayayım. Genelde Türkiye'den X kişisi ABD'de Y üniversitesinde doktora yapar ve başarılı olur. Bunun üzerine Y üniversitesi doktoraya yeni öğrenciler alacağı zaman daha önceki öğrenci profilini de gözönüne alabilir. Diyelim Türkiye'den Z kişisi başvurdu. X kişisi başarılı olduysa ve hatta Z kişisi ile aynı üniversiteden mezunsa Z kişisinin başvurusu daha çok dikkate alınabilir. Aynı zamanda Z kişisine referans mektubu yazan kişiler de önemli. Alanda bilinen kişilerden alınan iyi yazılmış referans mektupları çok önemli bu noktada.

Peki alanda bilinen kişi ne demek? En güzeli mi? En ultra profesörü mü? En çok televizyona çıkanı mı? :P Tabiki bunlar değil.

Akademide tanınmak bilimsel çalışmalar yürütmek ve bunların sonuçlarını uluslararası yayınlar yaparak paylaşmak demektir. Çünkü bilimin başka türlü ilerlemesi mümkün değil. Uluslararası yayınların da kaba sıralaması Web of Science veritabanlarında yer alan yayınlar > Uluslararası diğer yayınlar > Ulusal yayınlar. Bu yayınların hepsi bilimsel olmalı ve hatta atıf almalı. Ders kitapları bu kategorilerden sonra gelir. Herhangi bir kitapçıda bulacağınız kitapların çoğu popüler kitaplardır -- bilimsel kitaplar değil. Yani Prof.Dr. W kişisinin yukardaki yayınları pek yoksa pek bilinen tanınan kişi değildir. Akademik çalışma yapmamış ki bilinsin. (Ayrıca çeşitli komitelerde gördüğüm kadarıyla Türkiye'de pek çok akademisyen Amerikan usulü referans mektubu yazmayı da bilmiyor maalesef. Bir yakinimdir, çok iyidir, çalışkandır, gerekirse bana telefon açın sorun demek yetmiyor yani. Tabiki bilmek zorunda değilsiniz ama ABD'ye yazıyorsanız ona göre yazmalısınız). 

Diploma notu meselesine geri dönelim. Şimdi Türkiye'den Z üniversitesinden mezunsunuz. Diploma notunuz 2.00 (4.00 üzerinden). Bu hasbelkader mezun oldunuz demek, boşuna ABD'de doktoraya falan başvurmayın. Diploma notunuz 4.00, okul birincisisiniz. Hemen ABD'ye doktoraya başvurayım bana bir sürü tekliflerle gelirler de demeyin. Yukarıda söylediğim gibi dünyadaki en iyi üniversitelerden birisinden mezun değilsiniz (hatta pek çok listede ilk 500 bile değil). Ama tabiki bu not ortalamaları sizin hakkınızda bir takım bilgiler veriyor. Aynı ülkeden 4.00lık bir öğrenci 2.00lık bir öğrenciye göre her zaman daha dikkat çekicidir. (Yine de bir rakam vermemi isterseniz: İlke olarak diploma notunuz 3.00'dan aşağı olmasın). 


---devamı burada---