AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

04 Aralık 2013

THE Gelişmekte Olan Ülkelerdeki En İyi Üniversiteler sıralaması

Gece gece Sabah'ın haberini gördüm :) Başlık "3 Türk Üniversitesi İlk 10 arasına girdi": http://www.sabah.com.tr/Egitim/2013/12/05/3-turk-universitesi-ilk-10-arasina-girdi

İçeriğine baktım hemen tabi: "Times Higher Education'ın Gelişmekte Olan Ülkelerdeki En İyi Üniversiteler" sıralaması yayınlanmış. Hemen orjinal habere de baktım.

http://www.timeshighereducation.co.uk/news/the-brics-and-emerging-economies-rankings-2014-results-unveiled/2009602.article

Dünyadaki en iyi üniversiteler arasına bu gelişmekte olan ülkelerdeki en iyi üniversiteler pek giremediği için bir de bunları kendi içinde sıralayalım da sevinsin garipler gibi birşey. Bu ülkeler şöyle: Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney America (bunlar kısaca BRICS diye kısaltılan ülkeler), Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Malezya, Meksika, Polonya, Tayvan, Tayland, Türkiye, Şili, Kolombiya, Mısır, Endonezya, Fas, Pakistan, Peru, Filipinler ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Buralardaki üniversiteleri sıralamışlar ve buldukları sonuca göre Türkiye'den Boğaziçi 5., İTÜ 7., ODTÜ 9. Bilkent 12., Koç 20., İstanbul 73. ve Hacettepe 80. olmuş.

Bu sıralamanın ilk 100'ünde Çin 23, Tayvan 21, Hindistan 10, Türkiye 7, Güney Amerika 5 ve Tayland 5 üniversite ile yer almış.

Yani Türkiye 3. ligde orta sıralarda :)