AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

29 Aralık 2013

Özel üniversiteler olması lazım. Cidden.

Bir bina yapınca çok borcumuz var batıyoruz diyen pek çok vakıf üniversitesi var. Az buçuk hesap kitap biliyorum, benim hesabıma göre sadece öğrencilerin okul paralarından (kantinler, kafeler, spor salonu, servisler, yurt gelirleri vs. hariç) acayip karlar ediliyor olması lazım. 

Peki nereye gidiyor bu paralar? Neden üniversitelerin gelir-gider bilgilerine ulaşamıyoruz? Mesela kiralık binaların kirası ne kadar? Kampüs/bina inşaatlarını hangi firmalar yapıyor, maliyeti ne kadar? Mütevelli heyet üyelerine ödenen 'toplantı yapma paraları' ne kadar? Vakıftan üniversiteye aktarılan para ne kadar?

Personel/çalışan maaşlarının da şeffaf olması lazım. Bütün personelin maaşlarını bilmeliyiz. O çok öykündüğümüz 'dünyanın en iyi üniversitelerinde' bunlar şeffaf, belli. Mesela maaşların alt-üst sınırları belli mi? Bu "celebrity" denilen kişilere ne paralar ödeniyor? Gazetelerde reklam amaçlı yayınlanan yazılara ve televizyon programlarına ne paralar ödeniyor?

Bakın duyduğuma göre bu okulların en büyük masrafı öğrenci yatırımı, kütüphane giderleri, personel giderleri değil. Peki ne? Reklamlar? Hangi şirketlere reklam yaptırılıyor, reklamlar nerelerde yayınlanıyor? Emsalleriyle karşılaştırmak lazım. 

Ayrıca ve kesinlikle özel üniversite yasası olması lazım. Hani üniversitelerin devlet, vakıf, özel, yabancı vs diye ayrıştırıldığı ve aynı zamanda araştırma-odaklı, öğretim-odaklı, diploma verme-odaklı diye ayrıştırıldığı. Hangisi özel, hangisi vakıf bilelim. Ayrıca neden vakıf üniversitelerin çoğu özel üniversite yasası çıkmasına karşı? Hesap veremeyecekleri bir şey mi var? 

Ya da şöyle bakalım olaya, eğer çok büyük karlar etmiyorlarsa neden her sene bir sürü yeni üniversite açılıyor?

Musluk akarken testiyi doldurmak değil!

Şeffaflık ve hesapverilebilirlik!