AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

31 Ekim 2013

Üniver-üniver-üniversitelerimiz

Twitterdan: 

Üniversitelerinize/bölümlerinize sahip çıkın, mezun olduğunuz yer CV'nizde sürekli yer alacak. Ülkenin geleceği. Saçma sapan tıp fakülteleri açılıyor, hastanesiz. Farkında mısınız, buradan doktorlar mezun olacak ve bizim sağlığımız onların elinde olacak? Saçma sapan eğitim fakülteleri var hocasız. Çocuklarımızı buradan mezun olan kişilere emanet edeceğiz. Aynı şekilde avukatlar, mühendisler vs. Çok vahim durum. Benden söylemesi. mesele türkçe-ingilizce programların olması değil. mesele 3-5 hocayla bu programların yürütülmesi++bakın odtü, istanbul, ankara, koç, kaç hocası var. bir de çift programlı maltepe, ışık vb kaç hocası var. (psikoloji bölümleri açısından) odtü, istanbul, ankara, koç vs hangisinde psikiyatrist çalışıyor? çift programlılara bakın bir de hangisinde psikiyatrist var. türkiye'de "özel" üniversite yok, "vakıf" üniversiteleri var. vakıflar yasası var, kar amacı güdemezler, ama niye bu üniversiteler "batıyor" "satılıyor" #hacettepe #istanbul vs yıllık bütçelerini görebiliyoruz, neden "vakıf" üniversitelerinin göremiyoruz, nereye gidiyor bu paralar? 

ortalama "vakıf" üniversitesi temel giderleri: bölüm başına 3 hoca, fakülte başına 1 sekreter, belki 1 tane de öğrenci işleri çalışanı...+1 dekan sekreteri, kütüphane bir üniversite için yok gibi birşey, 3-5 bina gideri, 3-5 muhasebe ve diğer memur, bir o kadar bim, güvenlikçi. bakın Türkiye'deki vakıf üniversiteleri verilen "hizmet" karşılığında çok pahalı. hocaların maaşlarını falan yazdım diğer çalışanlar da az alıyor öyle fahiş maaş alanlar yok.

Örnek vereyim: tamam harvard falan senede 60bin dolar ama (mezunu olduğum ve şu an bulunduğum) Purdue'da aynı eyaletten olanlar 10bin dışardan gelen 30bin. berkeley'de aynı eyaletten olanlar senelik 15bin dışardan 40bin dolar. bunlar dünyanın sayılı üniversiteleri. avrupa'dakiler çok daha ucuz. bizdekiler ucuz değil! "vakıf" üniversitelerimizde tenure sistemi yok yani iş güvencesi yok. doçent, prof falan olmanız hiçbirşey bağlamıyor. mobbing çok ama çok yaygın, adeta normal yaşama biçimi. bu dünyanın hangi ülkelerinde böyle? bu şekilde özgür bilim olmaz, akademik özgürlük olmaz. 1-2 senelik kontratlarla bir yerlere varılmaz. bu sistem sadece sisteme entegre olmuş veya olmak zorunda kalmış kişiler ve emekli yani kaybedecek hiç birşeyi kalmamış ve genelde de akademik doğru düzgün başarısı olmayan kişilerle yürümeye devam eder.

80'lerde çocuktum, hayali ihracat haberleri vardı. Şu an ki çoğu üniversitenin durumu aynen bu: Hayali eğitim. Yazık çok yazık. Halbuki Türkiye'nin önünde çok büyük fırsat var, şimdiye kadarki en iyi akademik jenerasyonu an mevcut, TÜBİTAK destekleri eskiye göre iyi++Ama bu iş gerçekten şu an ki haliyle (emeklilerle, eski kafalılarla, batık şirketlerle, dersanecilerle, tenure sistemsiz) yürütülemez. Bir jenerasyon heba oluyor! lütfen sessiz kalmayın.


Yazının devamı burada ve burada