AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

27 Ekim 2013

Enstitüleştiremediklerimizden misiniz?

Malum, üniversiteler daha çok meslek edindirme yerleri gibi görülüyor. Son bir kaç on senedeki yeni yeni üniversite açma furyası sonucunda dünyaca ünlü (!) üniversitelerimiz de oldu. Pazar ve piyasa şartlarıyla da bazı alanlar oldukça revaçta. Bunlardan birisi psikoloji. Başka bir yazıda psikoloji bölümlerinde neler oluyor yazarım. Ama bugünkü konum enstitü ve psikoloji. 

Öncelikle hemen söyleyeyim: Enstitü kavramı çok saygın bir kavramdır, bilimsel araştırmaların en yoğun şekilde yapıldığı yerlerdendir ama Türkiye'de tabiki bunun da içini boşaltmayı beceriyorlar.

Enstitü ne demek ilk önce bir sözlüğe başvurdum, baktım, öğrendim -- sanki bilmiyorum da :) TDK Güncel Türkçe Sözlüğe göre bu sözcük Fransızca'dan Türkçe'ye geçmiş ve anlamı şu şekilde:

"1. isim Bir üniversiteye bağlı veya bağımsız bir kuruluş olarak genellikle araştırma yapan ve bazı durumlarda öğretime de yer veren eğitim kurumu"

Sonra da google search ile karşılaştığım sonuçları sizlerle paylaşayım dedim:

"enstitü+psikoloji" anahtar sözcükleriyle yaptığım tarama sonucu karşılaştığım sonuçların ilk üç sayfası (google ayarlara bağlı olarak farklı sonuçlar verebilir ve ilk sonuçlar genellikle en çok tıklanan sonuçlardır):


Buna göre ilk 30 sonucun 15 tanesinin bir üniversite ile alakası yok genellikle araştırma yapan bir yer değiller. Diğer 15 tanesinin üniversite ile alakası var -- ama ne kadar araştırma yaptıklarını ilerde yayınlanacak makalelerimde inceledim. Bekleyelim görelim.

Tabi aynı taramayı bir de İngilizce yapalım, bakalım neyle karşılaşıyoruz:

Tabiki hemen hepsinin bir üniversite veya araştırma kurumuyla alakası var.

Ne güzel yapıyoruz değil mi?