AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

15 Eylül 2013

Yükseklisans için not ortalaması önemli mi?

Evet önemli. Pek çok üniversite yükseklisans başvurularında not ortalaması olarak (GPA/GNO) bir alt sınır belirlerler. Örneğin, 2.50 gibi. Ayrıca Türkiye'deki yükseklisans başvurularında ALES puanı ve GNO önem kazanmaktadır. Transcriptte yer alan 4.00'a yakın bir ortalama her zaman dikkat çekecektir. İlke olarak ortalamanızı 3.00'ın üstünde tutmanızı tavsiye ederim. Özellikle psikoloji alan derslerinizi yüksek notlarla geçmeniz, 3. ve 4. sınıflarda notlarınızın giderek yükselen bir eğri çizmesine önem veriniz. Yani GNO'nuz biraz düşükse bile bunun nedeni 1. veya 2. sınıf ders notlarınızın biraz düşük olması olsun, 3. ve 4. sınıf ders notlarınızın değil.

İleride yükseklisans/doktora başvurusu yaparsanız ya da herhangi bir iş başvurusunda bulunduğunuzda sorulursa, GNO'nuzun neden böyle olduğunu açıklamanız beklenir. Diyelim ortalamanız 3.00 ama istatistik dersinden kalıp sonra da DD ile geçmişsiniz. Bunu açıklamalısınız. Örneğin diyebilirsiniz ki istatistikten bu şekilde notlarım ama onunla ilgili Araştırma Yöntemleri derslerinden A ile geçtim vs.

Genel olarak, çok iyi üniversiteler düşük GNO'lu öğrenci kabul etmezler. Ortalama bir üniversiteden düşük GNO ile mezun olursanız, iyi bir üniversitede YL/doktora yapma şansınız giderek düşecektir.