AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

27 Eylül 2013

Yabancı dilde eğitim ve bir garip uygulama

Yabancı dilde eğitim konusuna hemen aklıma geliveren iki yaklaşım var. Birincisi, İngilizce eğitimle ilgili olarak, yabancı dilde yükseköğrenim taraftarlığı. Çünkü ortak bilim dili artık İngilizce. 'Bilim yapmak' ve takip etmek/edilmek istiyorsanız İngilizce şart. Diğer yaklaşım ise, anadilde yükseköğrenim öğrenme ve anadilin korunma açısından gerekli. Ben yükseköğrenimin bilim kısmı ile ilgilendiğim için İngilizce eğitim taraftarıyım.

Türkiye'deki durum ise şu şekilde. Öteden beri yabancı dilde eğitim prestij sağlayan bir şey olarak görüldü. ÖSYM'nin düzenlediği sınav sonucunda üniversitelerin yabancı dilde eğitim yapan bölümleri daha çok tercih edildiği için daha yüksek puanlı olmakta (hala bazılarının üniversitelerin kendi puanlarını belirlediğini sanmaları ne kadar garip). Tabi yabancı dilde eğitim istisnalar hariç ağır aksak ilerliyor. Bu konuyu başka bir yazıya bırakıyorum.

Son senelerde başka bir trend daha oluşmakta. Özellikle vakıf üniversite sayısının çok hızlı bir şekilde artması ve her ile bir devlet üniversitesi kampanyası sonucu üniversite 'pazarı' oluştu ve dolayısıyla rekabet oldukça arttı. Bazı üniversiteler eski geleneği takip ederek daha 'kaliteli' veya prestijli eğitim sunduğunu iddia etmek için --veya ilüzyonunu oluşturmak için-- sadece İngilizce eğitim sundular. Fakat gelişen pazar şartlarıyla beraber, 'piyasada' tutunabilmek ve mali koşullarını sağlama almak için bazı üniversiteler revaçta olan bölümlerinin Türkçelerini de açmaya başladılar. Tabi minimum öğretim üyesi maksimum öğrenci politikasıyla. (Evet evet daha çok 'burs' verebilmek için!) YÖK'ün minimum 3 öğretim üyesi --artık biliyorsunuz, öğretim üyesi doktorası olan yardımcı doçent, doçent ve profesör demek-- ile bölüm açılabileceğini şart koymasıyla artık 6 öğretim üyesi ile bir bölümde 2 program açabiliyorsunuz: Biri Türkçe biri İngilizce. Ağır aksak, kör topal, yaptım oldu mantığıyla. Biz hem Türkçe hem İngilizce eğitim veriyoruz diye cilalayarak.

Ya eğitim nasıl oluyor? 

3 hocayla eğitim olamayacağını başka bir yazıya bırakıyorum. Üniversitede İngilizce eğitim konusunu şu an yürüttüğümüz bir araştırmada inceliyoruz. Sonra paylaşırım.