AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

20 Eylül 2013

"Tanıtım ve Pazarlama Müdürlüğü"

Güzide bir üniversitemizde bir birimin ismi aynen böyle: "Tanıtım ve Pazarlama Müdürlüğü". Böyle bir kurumun üniversitede ne işi olabilir diye düşündüm ilkönce. "Tanıtım" kısmını anladım da "Pazarlama"nın üniversite ile ne alakası olabilir?

Üşenmedim pazarlama kelimesinin anlamına baktım. TDK Büyük Türkçe Sözlüğe göre pazarlama şu anlamlara geliyor:

"pazarlama 

a. 1. Pazarlamak işi. 2. tic. Bir ürünün, bir malın, bir hizmetin satışını geliştirmek amacıyla tanıtmayı, paketlemeyi, satış elemanlarının yetişmesini, piyasa gereksinimlerini belirlemeyi ve karşılamayı içeren etkinliklerin bütünü. 

Güncel Türkçe Sözlük 


pazarlama İng. marketing 

İşletmenin, satış olanaklarını belirleyerek üretilen mal ve hizmetlerin tüketiciye ulaştırılması sırasında kâr elde etmek amacıyla çeşitli unsurları etkilemeye ve denetlemeye yönelik yaptığı etkinlikler.

BSTS / İktisat Terimleri Sözlüğü 2004"

Bu tanımları gözönüne alarak bu üniversitenin bir işletme olduğunu bir ürün/mal/hizmet satışı gerçekleştirdigini ve bunların bir tüketicisinin olduğunu ve kâr elde etmek amacını taşıdığını mı anlamamız gerekiyor? :) Üniversitenin ürünü, malı, hizmeti ne olabilir? Bunları kimler tüketiyor, öğrenciler mi? Şu an ki üniversiteler yasasına göre Türkiye'de üniversiteler kâr elde etmek amacını taşımamaları gerekmiyor mu?

Çıkan sonuçlara bakarak ne tür kurumlarda böyle bir birim var diye, yine üşenmeyerek, "Tanıtım ve Pazarlama Müdürlüğü" anahtar sözcüğüyle google'da tarama yaptım. Tarama sonuçlarım şurada. (Tabii google herkese göre farklı sonuçlar verebilir). Buna göre 32 sonuç buldum: Güzide üniversitemizin yanısıra, Türk Standartları Enstitüsü, PTT, Kiptaş, AnadoluJet, İhlas Yayın Holding kurumlarında bu birim mevcut. Size de ilginç gelmiyor mu?