AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

15 Eylül 2013

Psikolojideki eğitimler ve sertifikalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konu ile ilgili çok soru geliyor. Ne tür eğitimler almalıyız vb. Zamanı gelince uzun uzun yazarım. Ya da özel olarak sorarsınız. Para veriyorsunuz bu eğitimlere, tamam belki karşılığında alacağınız belgeyi önemsiyor olabilirsiniz. Fakat bence aldığınız eğitimin de iyi olması size birşeyler katması ve profesyonel yaşantınıza katkısı olması çok önemli.

Öncelikle eğitimi veren kişi çok önemli. Eğitmenin mutlaka yeterli eğitimi olması lazım. Şimdiye kadar yazdıklarımdan veya kendi deneyimlerinizden biliyorsunuz ki bilim dallarında en yüksek eğitim derecesi Doktoradır (İng. PhD). Ben eğitim alıyor olsam karşımdaki insanın doktorası var mı yok mu diye sorgularım ilkönce (istisnalar var tabiki). Bunun bir altı master veya yüksek lisans (İng. MA, MSc vb.). Türkiye'de genelde bu dereceyi alanlar isimlerinin önüne "uzman" yazıyorlar. Uzman Psikolog gibi. Üniversite ve enstitü eğitimlerinin dışındaki eğitimler çok farklıdır, bir standardizasyonu yoktur ve çoğu kurum tarafından tanınmazlar. Örneğin bir kişi ben A eğitimi aldım diye CV'sine yazdı ise aklınıza gelecek ilk soru ne kadar süreyle A eğitimi aldın? 1 saat mi? 10 saat mi? 1000 saat mi? Nereden aldın? Aldığın yer tanınan bilinen veya akredite bir yer mi? Denetlenen bir yer mi? Örneğin Türkiye'de üniversiteler Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından denetlenir. Bu eğitim alan yerleri kim denetliyor? Eğitim veren kişileri mutlaka araştırın.

Bu kişilerin CV'lerine bakın. Bir CV bulamıyorsanız o eğitimi almayın. CV'si varsa ve CV'sinde açık bir şekilde eğitim durumu yazmıyorsa veya online bir takım kurumlardan eğitim almışsa aklınızda hemen bir soru işareti oluşsun. Bu öyle ki bazı ülkelerde profesörlük belgesi bile satın alabilirsiniz. Örneğin geçtiğimiz yıllarda İstanbul Aydın Üniversitesi'nde bir kişi kendisini Ordinaryüs Profesör diye tanıtarak (ki böyle bir derece yok günümüzde) 1 sene derslere girmişti, sonra akıl sağlığının yerinde olmadığı anlaşıldı ki üniversite apar topar bütün bilgilerini internetten kaldırmak zorunda kaldı.

CV'lerinde bol bol A eğitimi aldım, B eğitimi aldım vs yazıyorsa bu eğitimleri nereden aldığı, ne kadar süre ile aldığı vs. yazmıyorsa kafanızdaki soru işaretleri çoğalsın. Aynı şekilde A sertifikam var B sertifikam var vs. diyorsa yine bu sertifikalarla ilgili bilgiler açık değilse dikkatli olun. Bunların "şişirme özgeçmiş" olması muhtemeldir.

Bir eğitim almış olmak bir kişinin eğitmen olduğu anlamına gelmez. Öyle olsa sözgelimi İstatistik dersini alıp geçen her kişi İstatistik eğitimi verebilirdi, değil mi?

"Psikoloji eğitimi aldı" gibi yazılar için de dikkatli olmak lazım. Nerede aldı? Hangi üniversitede? Ne zaman?