AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

20 Eylül 2013

Kütüphanesiz üniversite olur mu?

Oluyormuş! Şaşırdınız mı? Ben şaşırmıştım ve hala şaşırıyorum. Bir anlam haritası çıkartsak eminim üniversite ve kütüphane sözcükleri birbirlerine çok yakın çıkacaktır (güzel bir araştırma konusu, bakalım, kütüphane mi daha yakın, kafe mi, spor salonu mu, havuz mu, eylem mi, okeye dördüncü mü :))

Bazı güzide üniversitelerimizde üniversite kütüphanesi herhangi bir lise kütüphanesi büyüklüğünde olabiliyor. Örneğin 10 bin kitap kapasiteli kütüphanemiz var ya da elektronik kitaplar dahil 100 bin kitaba/kaynağa erişimimiz var diye bir şeyi övünerek söyleyebiliyorlar. Ne kadar acıklı bir şey bu.

ULAKBİM üzerinden erişilen bir takım veritabanları sanırım zorunlu olarak bütün üniversitelerde var. Ayrıca bir takım ücretsiz veritabanları da var, bazıları "deneme sürüşünde" :) 

Üniversitelerde dekan, rektör düzeyinde yöneticilerle yaptığım çeşitli görüşmelerde bu kütüphane durumunu sorduğumda aldığım bir kaç ilginç yanıtı sizinle paylaşmak istedim:

'Bizim kütüphanemiz var'

Burada üniversiteyi kurduk kıyısına köşesine bir kütüphane odası yaptık. Yoksa YÖK izin vermezdi üniversiteyi kurmamıza demek isteniyor :)

'Ama biz ISI*'ya EBSCHO'ya erişebiliyoruz. Orada makalelerin abstract*larını görebiliyoruz. Eh, o da yeter'

Bir biliminsanının bir takım makalelerin sadece özetlerine bakarak akademik çalışma yürütebileceğini bilim üretebileceğini düşünmesi ne kadar acıklı değil mi!? 

'Artık internet çağındayız, google'da arayınca bulabiliyoruz'

Burada da internetten bulabileceği bir takım makalelerin herhangi bir araştırmaya yeterli olabileceğini savunabilecek kadar ufaldım, ufaldım, kaybolmak istiyorum denmek istiyor.

'İzin istersiniz bizden, gidip x üniversitesinin kütüphanesinde kaynaklara bakabilirsiniz'

Sanki x üniversitesi dünyanın en büyük kütüphanesine sahip de aranılan kaynaklara erişilebilirmiş gibi. 

Arkası yarın :)

*ISI=Web of Knowledge/Science--ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilmi Merkezi) erişim sağlıyor.
*abstract=özet