AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

15 Eylül 2013

İngilizce eğitim mi Türkçe eğitim mi?

(10 Ocak 2013)

Özellikle yükseklisans/doktora düşünenler için İngilizce eğitim çok önemli. Bilim dili İngilizce. Nokta. Öte yandan Türkiye'de pek çok üniversite İngilizce eğitim yaptıklarını beyan etmektedirler. Bunu çok başarılı bir şekilde yapan üniversitelerimiz var. Fakat maalesef bazıları gerçekten İngilizce yapmıyor. Bunu nasıl anlayabiliriz?

1- Okuldaki yönetici pozisyonlarında olanlar ve çalışanlar İngilizce bilmiyorsa o okul büyük bir ihtimalle İngilizce eğitim yap(a)mıyordur.

2- Üniversitenin İngilizce ve Türkçe websiteleri arasında tutarsızlıklar varsa yine yabancı dil eğitiminde bir problem vardır.

3- Üniversite TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerlikleri olan --ve uluslararası seviyede-- sınavlar yerine sadece kendi yaptığı bir dil sınavıyla hazırlık eğitimi yapıyorsa üniversitenin yabancı dil eğitiminde problemler olması ihtimali vardır. (istisnalar var örneğin Boğaziçi)

4- Doktora eğitimlerini ABD, İngiltere gibi ülkeler dışında yapan öğretim üyesi sayısı çok azsa İngilizce eğitimde sorun olabilir.

5- Öğretim üyelerinden bazıları İngilizce bilmiyorsa İngilizce eğitimde sorun olabilir.

6- Öğretim üyelerinin İngilizce CVleri yer almıyorsa veya CVlerinde bariz hatalar varsa veya öğretim üyelerinin İngilizce yayınları çok azsa İngilizce eğitimde sorun olabilir.