AKADEMİK DÜNYA "aman çok akademik"

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara

18 Eylül 2013

Doktoram bitti Türkiye'ye döneceğim. Maaşlar nasıl?

Doktoranız bitti ve yardımcı doçent atanabilecek durumdasınız diye varsayıyorum:

Öncelikle devlet üniversitelerinde yeni zamlarla beraber net olarak 2500-2600 lira civarında bir maaş veriliyor. Şu websitesinde daha ayrıntılı bilgi var. Buna göre 9 hizmet yılı olan 3/1 dereceli yardımcı doçent maaşı: 2693.47 lira. Bu net maaş. 

http://memurunyeri.com/2012-08-19-18-04-51/akademik-personel/4351-akademik-personelin-15-temmuz-2013-maaslari.html


YARDIMCI DOÇENT  
3/1
9
2693,47


Özel/vakıf üniversitelerinde ise çok değişkenlik göstermekte. (Net olarak) 3000-6000 arası diyeceğim ortalama 4000 civarında. Ama bazı duyduğum şeylere göre bir kaç üniversite daha da az maaş verebiliyor. 

Bazı üniversitelerde herkesin aynı maaşı (ya da öyle olduğu söyleniyor). Bazılarında ise 'aman kimseye maaşını söyleme' deniyor. Bu ikinci tip yerlerde 'maaş pazarlığında' çok dikkatli olmalısınız. Gerçekten sizinle aynı seviyede (eğitim olarak) olan birisiyle yarı yarıya farklı maaş alıyor olabilirsiniz. Aman dikkat!

Eğer herkesin eşit değilse, maaşları etkileyen faktörleri sıralayayım. 

1. Siz önemli/ünlü/"celebrity" misiniz? Örneğin tanınmış birisinin birşeyi misiniz? Televizyon programlarında boy gösteriyor musunuz? O zaman aldığınız maaş çoooook farklı olabilir. Dikkat edin MIT'den doktoralı mısınız demedim.

2. Deneyiminiz. Hayır iş deneyiminiz değil, akademik "piyasa"da neler olup bittiğini bilmeniz. Sizi saf görürlerse çok az maaş teklif edeceklerdir.

3. Bazı üniversiteler yurtdışı doktoralı/yurtiçi doktoralı farkı oluşturabiliyor.

4. Bazı üniversiteler (veya hemen hepsi) pasaport farklılığı oluşturabiliyor. Örneğin Türkiye'nin batısından bir yerdenseniz, maaşınız çok farklı olabilir. İsterseniz çok kötü bilinmeyen bir üniversiteden doktora almış olun. Türkiye'nin doğusundan veya Rusya'dan doktoralı olup oranın vatandaşıysanız bazı okullar daha az maaş verebiliyor. 

5. Bölümünüz. Bazı üniversiteler fakülte ve/veya bölüm bazlı farklı maaşlar verebiliyor. 

6. Kontrat. Kontratınızı görmeden ne kadar maaş aldığınızı net olarak bilemezsiniz. Yani 'anlaştığınız' maaştan daha az alabilirsiniz. Aman dikkat!

Daha eklemeler yapacağım.

Güncelleme:

"Akademik zam" (2014)